ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 14:00

Türkiye Barış Meclisi Lice raporu hazırladı


Türkiye Barış Meclisi (TBM), Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kaycık Jandarma Karakolu’nda yaşanan olayla bir rapor hazırladı. Diyarbakır Barosu'nda düzenlenen toplantıda konuşan TBM üyesi Hakan Tahmaz, Akil İnsanlar Heyeti'nin de ifade ettiği karakol ve kalekolların yapımının durdurulması gerektiğini söyledi. Tahmaz, "Kalekol ve karakol tadilatları şu anda barış sürecinin önüne dikilen kaleler görünümünü arz ediyor." dedi.

PKK’nın silahlı güçlerini geri çekmesiyle birlikte çözüme yönelik umutların yeşerdiğini anlatan Hakan Tahmaz, Lice’de yaşanan olayın çözüm sürecini fazlasıyla zora soktuğunu dile getirdi. Tahmaz, yaralananların çoğunun sırt bölgesinden yara almasının, karakoldan uzaklaşmakta olan kitlenin üzerine ateş açıldığını gösterdiğini ileri sürdü. Dosyaya savcılık tarafından gizlilik kararı verilmesinin kendilerine Uludere dosyasını hatırlattığını kaydeden Tahmaz, "Gizlilik kararı verilen bütün dosyaların üzerinin kapatılmış olması bizleri bu olayda da aynı sonuçla karşılaşacağımızı düşündürmektedir." dedi.

TBM olarak Lice’de yaşanan olayın açıklığa kavuşması, ortaya çıkan güven sorununun giderilerek yanan acıların bir nebze de olsa dindirilmesini istediklerini belirten Tahmaz, "Başbakan'ın ve hükümet yetkililerinin konuyu uyuşturucu kaçakçılığı ile izah etme konusundaki ısrarının ve çözün sürecine dönük umut kırıcı açıklamalarının kabul edilebilir ve sorumlu bir davranış olmadığını belirtmek isteriz." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER