ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:11

"Türkiye-Avustralya Diyalog Toplantısı"


Avustralya Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Maria Vamvakinou, 2015 yılının Avustralya'da "Türkiye yılı" olarak kutlanacağını bildirdi.
     Abant Platformu, Avustralya La Trobe Üniversitesi ve Avustralya Kültürlerarası Diyalog Merkezi iş birliğiyle düzenlenen "Türkiye-Avustralya Diyalog Toplantısı"na katılan Vamvakinou, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki bağın çok özel olduğunu belirterek, yapılan çalıştayın da bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.
     Vamvakinou, iki ülkenin Gelibolu'da ortak anılara sahip olduğunu dile getirerek, "Gelibolu'dan başlayan bir bağ ve bu bağ ile Avustralya'ya göç etmiş Türklerle de bağımız var. Bu bağı devam ettirmek için birbirimizi anlamamız ve toplum olarak birlikte çalışmamız gerekli. Çünkü modern Türkiye, eski Türkiye'ye göre çok farklı" diye konuştu.
     Avustralya ve Avusturya'nın birbirine karıştırıldığına dikkati çeken Vamvakinou, bu karışıklığı engellemek için çalıştayın önemli bir adım olduğunu vurguladı.
     Vamvakinou, bu karışıklığı engelleyecek farklı çalışmaların yapılabileceğine işaret ederek, Türkler'in Avustralya'yı ziyaret etmeleri teşvik edilip bu karmaşıklığın giderilebileceğini söyledi.
     Modern Avustralya'yı Türkiye'ye tanıtmak istediklerini anlatan Vamvakinou, "İnsani ilişkiler ve devletlerarası diyaloglarla birbirimizi daha iyi anlayabiliriz. Avustralyalılar olarak Türkiye'de yaşamış olduğumuz güzel duyguları evimize gittiğimizde paylaşmak istiyoruz. Şahsen ben bakanlık yaptığım o bölgedeki vatandaşlarıma Türk insanını anlatacağım" şeklinde konuştu.
    
     -"2015, Avustralya'da 'Türkiye yılı' olacak"
    
     Çanakkale Savaşının 100. yılı dolayısıyla 2015 yılında Avustralya'da birçok etkinliğin gerçekleştirileceğini belirten Vamvakinou, şunları kaydetti:
     "Avustralya'nın Albany şehrinden Gelibolu'ya yolculuğun canlandırılması için bir proje hazırlanacak. Bu projeye ilişkin görüşmeler geçen sene İstanbul valisi ile yapıldı. Avustralya, projeye maddi açıdan tam destek olacaktır. Biz, iki milletin kendilerini birbirlerine gösterebilmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. 2015, Avustralya'da 'Türkiye yılı' olarak kutlanacak."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER