ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 08:22

Türkiye artık bunu da yapıyor

Türkiye artık bunu da yapıyor

TEI Genel Müdürü Akın Duman, İHA'lara güç veren motorlar kapsamında yeni bir turbo jet motor geliştirme projesini başlattıklarını açıkladı.


TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Akın Duman, yaptığı açıklamada, uçak motorlarının montaj, test, bakım ve onarımında, Türkiye dışında bölge ülkelerine de hizmet verdiklerini söyledi.

Türkiye'nin 2023 vizyonuna ulaşmasına katkı için insansız hava araçlarının (İHA) dışında motor tasarım ve gaz türbini tasarımıyla ilgili projeler yürüttüklerini ifade eden Duman, ''İHA'lara güç veren motorlar kapmasında yeni bir turbo jet motor geliştirme projesinin faaliyetlerini de 4 ay önce başlattık'' dedi.

Duman, ''Yaklaşık 3 yıl sonra 1000 libre ya da daha fazla güç üretebilen veya turboprop motor olarak değerlendirdiğimizde 1200 veya 1500 beygir arasından güç üretebilen yeni bir motorun tasarımından bahsediyorum. Bu anlamda önümüzdeki dönemde ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda gerek eğitim uçaklarına gerek özgün helikopterlere güç verecek bir motorun da tasarımını başlattık'' diye konuştu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER