ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 12:58

Türkiye, "Apimondia 2017"ye hazır


Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kaba, Türkiye'nin 2017 yılında İstanbul'da gerçekleştirilecek "Apimondia Kongresi"ne hazır olduğunu belirterek, "Sadece misafirperverliğimizi göstermek adına birtakım çalışmalarımız olacak. İnşallah hazırlıklarımıza, bugünden itibaren başlıyoruz" dedi.
Kaba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu'nun Kiev'deki Apimondia Kongresi'nde Mersin'in Erdemli ilçesinde üretilen balı dünya ikincisi seçmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi.
Arıcıların özendirilmesi adına bu tür ödüllerin olması gerektiğini ifade eden Kaba, "Arıcılarımız bu tür haberleri duyduğu zaman daha titiz ve düzgün bal üretme çabası içine girerler. Zaten Türk balı, dünya standartlarının üstünde bir bal. Şu ana kadar gezdiğim 23 ülke içerisinde bizim bal kadar hijyenik ve temiz olan bir bal görmedim" diye konuştu.
- "Apimondia 2017'ye hazırız"
Kaba, Kiev'deki kongrede İtalya, İsveç ve Bulgaristan ile yarışan Türkiye'nin, ilk turda 135 delegenin oyunu alarak Apimondia 2017'nin ev sahibi olduğunu anımsatarak, 5 yıldır verdikleri mücadelenin başarıyla sonuçlandığını anlattı.
Bunun, Türk arıcısının başarısı olduğunu belirten Kaba, makine ve ekipmanda dünyada nerede olduklarını karşılaştırmak adına Apimondia 2017'nin çok iyi olduğunu vurguladı.
"Türkiyemizi hem arıcılıkta hem de turizmde tanıtacağız" diyen Kaba, "Türkiye olarak Apimondia 2017'ye hazırız. Sadece misafirperverliğimizi göstermek adına birtakım çalışmalarımız olacak. İnşallah hazırlıklarımıza, bugünden itibaren başlıyoruz" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER