ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 01:02

''Türkiye akciğer gibidir''


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Kahire'de Mısır Gazeteciler Sendikası merkezinde ''Siyasi Çözüm ve Askeri Müdahale Arasında Suriye Devrimi'' konulu konferans düzenledi.

Konferansta konuşan Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) eski Başkanı Abdulbasit Seyda, Suriye ordusunun, devrimi silah kullanmaya mecbur ettiğini belirterek, ''Suriye ordusunun gerçekleştirdiği katliamlara 6 ay boyunca silaha başvurmadan direndik. Barışçıl yollarla çözümü öngören bu aşamada 11 bin Suriyeli hayatını kaybetti'' dedi.

Halen Suriye krizinin siyasi yollarla aşılmasını arzuladıklarını ifade eden Seyda, çözüm formülü oluşturulurken, Suriye halkının kayıplarının göz önüne alınması gerektiğini dile getirdi.

Suriye Kurtuluş Cephesi resmi sözcüsü Mazin Şeyhani ise Suriyeli muhaliflere kapılarını açtığı için Türkiye'ye teşekkür ederek, ''Türkiye, Suriye devriminin nefes almasını sağlayan akciğer gibidir'' diye konuştu.

Uluslararası toplumun, Suriye krizinin barışçıl yollarla çözümü konusunda ciddiyetsiz bir tutum içinde olduğuna dikkati çeken Şeyhani, ''Uluslararası toplum, siyasi çözüm hesabını Suriye halkının kanı üzerine kurmaktadır. Suriye halkının kanı üzerine kurulan siyasi bir çözüm olamaz'' ifadesini kullandı.

SMDK üyesi Abdulkerim el-Bekkar da Suriye halkının binlerce şehit verdiğini, milyonlarca Suriyelinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını kaydederek, ''Rejim düşmeli. Suriye halkının kaybedecek bir şeyi kalmamıştır'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER