ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Nisan 2014 Pazar 16:01

Türkiye AB'ye girecek

Türkiye ABye girecek

Aydan Özoğuz: 'Türkiye uzun vadede Avrupa Birliğine girecek' dedi.


Alman hükümetinin Göç, Mülteciler ve Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Türkiye'nın uzun vadede Avrupa Birliği'ne gireceğini düşündüğünü söyledi.

Welt am Sonntag gazetesine açıklamada bulunan Özoğuz, Türkiye'de yaşanan son olaylara hükümetin bakış açısını eleştirdi ancak yine de Türkiye'nin AB'ye uzun dönemde gireceğine inandığını ifade etti.

Açıklamasında Almanya'da yaşayan ve AB vatandaşı olmayan göçmenlerinde yerel seçimlerde oy kullanması gerektiğini belirten Özoğuz yerel bazda esas kararı vermesi gereken göçmenlerin oy kullanamamasını eleştirdi ve "Yerel seçim hakkının uzun süredi ülkede bulunan tüm yabancılara verilmesi çok önemli olur. Entegrasyon, siyasi katılım demektir" dedi.

Aydan Özoğuz, Almanya'da yaşayan göçmenlerin sorunlarından bazılarını bizzat kendisi de yaşadığını örneğin Hamburg'ta eyalet meclis üyesiyken ev ararken yaşadığı zorluklara dikkati çekti. Özoğuz eşinin soyadını söylemesi halinde derhal bir ev gösterilidğini ancak kendi soyismini söylediğinde günler yada haftalarca bir randevu almak için bekletildiğini aktardı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER