ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 18:15

"Türkiye, AB yolunda epey yol kat etti"


İsveç'in Türkiye Büyükelçisi Hakan Akesson, “Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerin problemlerinden Türkiye’nin etkilenmesi normal bir durum. Ama Avrupa Birliği (AB)’ne üye olma yolunda epey yol kat eden Türkiye’nin, bu tür sıkıntılara dayanıklı olması gerek.” dedi.

Akesson, Zirve Üniversitesi akademisyenleri ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri ile Zirve Üniversitesi’nde bir araya geldi. Akesson, ‘Avrupa Birliği'nde Kimlik ve Avrupalılaşma’ konularını Zirvelilerle tartıştı. AB’ye üye ülkelerin gelişmişlik sürecinin, kültür çeşitliliğiyle daha da hızlandığını belirten Akesson, “Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerin problemlerinden Türkiye’nin etkilenmesi normal bir durum. Ama AB’ye üye olma yolunda epey yol kat eden Türkiye’nin bu tür sıkıntılara dayanıklı olması gerek.” diye konuştu.

Söyleşiye katılan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri, Akesson’a, Arap Baharı’nın, Türkiye ve AB üyeliği sürecindeki etkileriyle ilgili sorular sordu. Akesson, Türkiye’nin bu süreçte ekonomisini ve kültürünü güçlü tutması gerektiğini dile getirdi. Keyifli geçen söyleşinin ardından Akesson, Zirve Üniversitesi akademisyenlerini ve öğrencilerini, kendi kültürünü tanıtmak için ülkesine davet etti.

Söyleşinin moderatörlüğünü yapan Zirve Üniversitesi Orta Doğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (OSAM) Müdürü Doç. Dr. Gökhan Bacık da Türkiye ile Avrupa ilişkilerinin çok kültürlülük üzerinde olumlu ilerlemeler kaydettiğini ifade ederek, "Arap Baharı'nın da Türkiye üzerinde bıraktığı etkileri gözardı etmek mümkün değil. Ülkemiz çok kültürlü bir yapıya sahip olduğundan, Avrupa Birliği sürecinde kendi kimliğini de gözardı etmeden söz hakkını koruyacağının bilincindeyiz.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER