ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 13:41

Türkiye 2012'de bu ili konuştu

Türkiye 2012de bu ili konuştu

2012 yılının bitmesine sayılı günler kala haberlerde ve hafızalarda İstanbul'da yaşanan çarpıcı olaylar kaldı.


İstanbul 2012 yılında da tarihe tanıklık etti. Atmosferi, doğası ve kültürüyle dünya kentleri arasında adından söz ettiren İstanbul'da, 2012 yılında yaşanan olayları, Türkiye hatta dünya konuştu.
    
Özal'ın mezarı açıldı
    
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın mezarı, ölümüyle ilgili iddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 2 Ekim'de açıldı. Özal'ın naaşı 3 gün sonra Topkapı'daki anıt mezarına defnedildi. Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu'nun 2 ay süren çalışması sonucu hazırladığı rapor, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Merhum Cumhurbaşkanı'nın kabrinin açılması, ölümüyle ilgili iddialar, yapılan otopsi ve sonuçları hala Türkiye'nin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Yetkililerin açıklamaları, tartışma ve iddiaları durduramadı.
    
Kentsel dönüşüm seferberliği
    
Türkiye genelinde 7 milyon binanın yıkılacağı kentsel dönüşüm sürecine, Esenler'de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Erdoğan'ın katıldığı törenle start verildi.
    
Erdoğan'ın Van depreminden sonra ''İktidarı kaybetme pahasına yapacağız'' dediği kentsel dönüşümde ilk kez patlayıcı kullanıldı.
    
Taksim Meydanı yayalaştırma çalışmalarına başlandı
    
İstanbul'un simgelerinden Taksim Meydanı'nda ''inşaat'' başladı. Cumhuriyet Caddesi 5 Kasım'dan itibaren Tarlabaşı'ndaki otoparktan, Divan Oteli önüne kadar trafiğe kapatıldı. Taksim Meydan Düzenleme Projesi'nin 6 ay süreceği açıklandı. İstanbullular'ın trafik çilesi, proje nedeniyle biraz daha arttı.
    
Kadıköy-Kartal metro hattı açıldı
    
İstanbul'un Anadolu yakası da metroya kavuştu. Kadıköy metro hattıyla Kartal'a bağlandı. Anadolu yakasının ilk metrosu ile bu hat arasındaki ulaşım süresi 32 dakikaya düştü.
    
Haliç'e, Boğaz'dan deniz suyu verildi
    
İstanbul'un 20 yıl kadar önce en büyük sorunlarından biri olan, güzelliğinden önce pis kokusu ile akla gelen Haliç'e, deniz suyu verildi. İstanbul Boğazı'ndan alınan deniz suyu 1 Ekim'de Kağıthane Deresi üzerinden akıtılarak ''Altın Boynuz''un suyuna karıştı.
    
Sevda Tepesi imara izni
    
İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakasında yer alan ve Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmez mekanlarından Sevda Tepesi olarak bilinen 57 bin metrekarelik birinci derece SİT alanı imarı açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan oturumla Suudi Kralı Abdullah'a ait araziye imar izni çıktı.
    
Dünyanın en büyük parkı
    
Maltepe sahili doldurularak oluşturulacak yaklaşık 171 futbol sahası büyüklüğündeki alana, içinde su sporları alanı, voleybol, basketbol, tenis ve golf sahaları, hayvanat bahçesi, oyun parkı, lunapark, miting meydanı, plaj, konser salonu, cami ve otoparkın yer alacağı dünyanın en büyük parkını yapmak için iş makinelerinin çalışması sürüyor.
    
 Çamlıca Camisi Proje Yarışması
    
Çamlıca Tepesi'ne cami yapılıp yapılmamasını Türkiye uzun süre konuştu. Cami için proje yarışma düzenlendi, birinciliğe layık proje bulunamadı. İkinciliği iki projenin paylaştığı 57 bin metrekare alan üzerinde yapılacak cami kadar, projesiyle de Türkiye gündemine oturdu.
    
Köprü'de Cumhuriyet coşkusu
    
Cumhuriyet'in kuruluşunun 89. yıl dönümü kutlamaları kapsamında İstanbul Boğazı'nda havai fişek, ses ve ışık gösterileri düzenlendi. Gösteride 16 ayrı noktadan 20 tonluk, toplam 48 bini aşan havai fişek atışı yapılırken, Boğaz Köprüsü'nde bin metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturuldu.
    
34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu
    
Boğaziçi Köprüsü'nden bir kez daha binlerce kişi yürüyerek geçmenin keyfini yaşadı. Güneşli bir pazar günü sabahında 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu'na katılan yaklaşık 100 bin kişi, önceki yıllarda olduğu gibi renkli görüntüler oluşturdu. Köprü'de evlilik teklifleri yapıldı.
    
Şile'de batan gemi üzdü
    
Ukrayna'nın Maripol kentinden Antalya'ya kömür taşıyan Solna Denizcilik Şirketi'ne ait 110 metre boyundaki yük gemisi, Karadeniz'de etkili olan fırtına nedeniyle 4 Aralık'ta Şile'nin 12 mil açığında battı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı arama-kurtarma ekiplerince yapılan ilk müdahalede gemi mürettebatından 4 kişi sağ olarak kurtarıldı. Kurtarma çalışmalarına katılan tahlisiye botunun da kayalara çarparak parçalanması sonucu 3 personel ile onları kurtarmaya çalışan bir balıkçı hayatını kaybetti.
    
Yük gemisinin 7 personelinin cesedi hala bulunamadı.
    
Bağcılar'da korkunç cinayet
    
Bağcılar'da cinnet getiren Engin Sargık, 7 çocuğu, eşi ve kardeşini vurduktan sonra kendi başına sıkarak intihar etti. Türkiye'nin sayılı cinnet haberleri arasına giren bu olay, 6 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER