ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 14:16

Türkçenin çocuklarından fasıllı ziyaret


 İzmir'de bugün başlayan 11. Türkçe Olimpiyatları'nın Kültür Şöleni'ne katılan çocuklar, İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Uluslararası Türkçe Öğretim Derneği (TÜRKÇEDER) ve İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi (İZDİM)'nin ortaklaşa düzenlediği 11. Türkçe Olimpiyatları'nın Kültür Şöleni bugün başladı. Bu yıl ilk defa İzmir'de düzenlenen şölene, 140 ülke ve 55 ilden 2 bin öğrenci katılıyor. İzmir'de bulunan misafir ülke öğrencileri, öncelikle Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. İZDİM Başkanı Mustafa Acar ile birlikte belediyeye yerel kıyafetleriyle gelen öğrencileri Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan karşıladı. Fransa, Kazakistan, Bosna-Hersek, Avusturya ve İsveç’ten öğrencilerle uzun süre sohbet eden Aydoğan, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı döneminde böyle bir organizasyondan mutlu olduklarını söyledi. Aydoğan, "Çocukların birbirlerini tanıması, biraraya gelmesi çok güzel. Barışın temelleri işte böyle atılır." dedi. İsveçli öğrenci Johanna Lööw “Çemberimde Gül Oya”, Kazakistanlı Mukam Kakayev ise “Ayağımda Kundura” türkülerini söyledi.

Çocuklar ve beraberlerindeki heyet, daha sonra Vali Yardımcısı İbrahim Ballı'yı makamında ziyaret etti. Meselelerin sevgiyle ve hoşgörüyle çözülebileceğini belirten Ballı, "Sizleri sevgi ve hoşgörü kahramanları olarak görüyoruz, o yüzden çok seviyoruz. Her zaman bekliyoruz. İnşallah okulları bitirip ülkenize faydalı işler yaparsınız." dedi. Altyapıyı hazırlayanlara da çok teşekkür eden Vali Yardımcısı Ballı, çocuklara çeşitli hediyeler verdi. İsveçli Lööw, burada da "Çemberimde Gül Oya" türküsünü seslendirdi. Hatıra fotoğrafı çektiren çocuklar, ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gitti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER