ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 19:11

Türkçe’nin Çocukları'na Kars'ta coşkulu karşılama


Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları'nın Türkçenin ilk konuşulduğu topraklar olan Kars ayağı için şehre gelen Türkçenin Çocukları, görkemli bir törenle karşılandı.

Almanya, Afganistan, Amerika Birleşik Devletleri, Belarus, Endonezya, Güney Afrika, Pakistan, Kırgızistan, Tunus ve Tacikistan’dan gelen ilk kafilede yer alan 10 ülkeden 45 öğrenci ve öğretmenleri, Kars’a geldi. Kars Havaalanı'ndaki karşılama töreninde Kafkas oyunları gösterisi, misafir öğrenciler tarafında beğeni ile izlendi. Ali Gaffar Okan Bulvarı'nı dolduran yüzlerce araç konvoyuyla şehre giriş yapan öğrenciler, şehir merkezini dolaştı. Şehir turunda araç konvoyuna vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Ardından kalacakları otele geçen öğrenciler, burada da coşkulu kalabalığın sevgi gösterisi ve çiçek takdimi ile otellerine yerleşti.

Türkçe Olimpiyatları'nın Kars ayağını organize eden Ayışığı Eğitimciler Derneği (AYDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Düzenleme Komitesi üyesi Halis Yiğit, etkinliklerin yarın saat 10.00'da Sultan Alparslan Koleji'nden başlayacağını, şehir ve protokol ziyaretlerinin gerçekleştirileceğini söyledi. Ardından saat 12.30 ve 13.30'da kortej yürüyüşünü, tüm Kars halkıyla Şekerbank önünden başlayarak gerçekleştireceklerini bildiren Yiğit, akşam saat 20.00'da ise hasretin biteceğini ve şenliğin Kars Şehir Stadyumu ayağının başlayacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER