ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 15:25

Türkçenin çocukları Kütahya'da

Türkçenin çocukları Kütahyada


11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Türkiye’ye gelen dünya çocukları, bu akşam Kütahyalılarla buluşuyor.

Kütahya il etkinliği için kente gelen Türkçe’nin çocuklarını vatandaşlar, alkışlarıyla karşıladı. Üstü açık gezi otobüsleriyle şehir turu atan olimpiyat öğrencileri, Kütahyalılara sevgilerini karanfiller atarak gösterdi. Şehir turunun ardından Ulu Cami önünde Belediye Başkanı Mustafa İça tarafından karşılanan çocuklar mehter takımı eşliğindeki kortejle Zafer Meydanı'na kadar yürüdü.

Türkiye genelinde yaklaşık 140 ülkeden 2000 öğrencinin yer aldığı şölenin Kütahya etkinliğine 40 ülkeden 80 öğrenci katılacak. Kütahya etkinlikleri Dumlupınar Stadı'nda saat 20.00'de başlayacak.

ŞÖLEN DÜNYA İÇİN BARIŞA BÜYÜK BİR ADIM

Türkçe Olimpiyatları Kütahya İl etkinliklerine katılmak üzere kente gelen çocukları karşılayan Belediye Başkanı Mustafa İça, "11.'sini kutladığımız Türkçe Olimpiyatlarında 140 ülkeden gelen bu çocuklarımızın bir bölümü Kütahya'da. Geçtiğimiz yıl da büyük bir heyecanla karşılamıştık. Artık öyle bir köprü oluyor ki bizim hemşehrimiz, bizim gençlerimizle aynı heyecanı ve Türkiye sevgisini taşıyorlar. Her biriyle sohbet ederken ben bunu görüyorum. İnşallah bu şölen 140 ülke değil Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı 193 ülkede dünya için barışa büyük bir adım olur." şeklinde konuştu. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER