ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 17:00

Türkçenin çocukları Kırıkkale’de


Türkçe Olimpiyatları Kırıkkale il etkinliğine katılmak için gelen Türkçe sevdalısı çocuklar şehir girişinde büyük bir coşku ile karşılandı.

22 ülkeden 60 öğrenci ve 20 öğretmenden oluşan grup, konvoy eşliğinde şehre girdi. Çocuklar şehir turu atarak Kırıkkalelileri selamladı. Türkçe sevdalısı çocukları taşıyan otobüsler yoğun ilgi karşısında zor ilerledi.

Anadolu Genç İş Adamları (AGİAD) tarafından organize edilen 11’inci Dil ve Kültür Festivali olan Türkçe Olimpiyatları'nda şarkı söyleyen 20 ülkeden 60 öğrenci ve 20 öğretmen Aparca Dinlenme Tesisleri'nde çiçeklerle karşılandı. Öğretmenlere ve öğrencilere gül dağıtıldıktan sonra öğrenciler ve öğretmenler konvoy eşliğinde Kırıkkale’yi gezdi. Şehir turundan sonra Polisevi'ne geçen öğrenciler önce yemek yedi daha sonra ise protokol üyelerine mini bir konser sundu. Konserin ardından öğrencilere ve organizasyonda emeği geçenlere plaket ve hediyeler verildi. Polisevi'nde yapılan törene Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Veli Korkmaz, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, AGİAD Başkanı Musa Aksoy, işadamları, il yöneticileri, çok sayıda vatandaş, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Polisevi'nde yapılan törenin açılış konuşmasını AGİAD Başkanı Musa Aksoy yaptı. Aksoy şunları söyledi: “Türkiye emin adımlarla sevgi, kardeşlik ve barış dili olmakta. Bu tur etkinlikler çok önemli. İlk kez ilimizde gerçekleşiyor ve ilimizde barış dili olarak görünen Türkçemize katkı sağlıyor. Çok büyük bir organizasyon ve bu organizasyonun Kırıkkalemizde olmasından dolayı çok mutluyum. Bu organizasyonun ilimize gelmesinde fikir sahibi olan hocamıza da teşekkür ederim. Başka illerde olan Türkçe Olimpiyatları'nı canlı ve televizyondan takip ettim. Çok büyük duygular besliyorum. Bu organizasyonun ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Türkçenin tüm dünyada tanınmasının ve konuşulmasının büyük bir mutluluk verdiğini belirten Vali Ali Kolat, “Değerlerimizin, kültürümüzün, güzel Türkçemizin dünyanın bütün ülkelerinde, bütün bölgelerinde konuşulabilmesi, öğrenilebilmesi, tanınabilmesi adına yapılan bu faaliyetlerden büyük bir mutluluk, gurur duyuyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sivil inisiyatif adı altında dahi olsa devletin resmi birimlerinin yanında gönül insanlarına, gönül dostlarının da dünyanın bütün köşelerinde, bucaklarında bu faaliyetlerin içerisinde olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bu akşam bu yapılan faaliyetlerin, yapılan hizmetlerin karşılığını, meyvesini Kırıkkale’de almış olmanın, dünyanın değişik ülkelerinden gelen çocuklarımızın burada sergiledikleri güzellikleri seyretmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Son günlerde birlik ve beraberliğe, barış ve kardeşliğe daha çok ihtiyaç olduğunu belirten Vali Kolat da “Dünyanın değişik ülkelerinden gelen rengi, dili, dini farklı olan insanların, o çocukların, o yavrularımızın gerçekten dünya dili olmaya aday olan Türkçe ile şiir söylemesi, şarkı söylemesi, halk oyunlarını oynaması inanın insanı çok güzel bir duyguya kaptırıyor. Her zamandan daha çok birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ihtiyacımız olduğu bugünlerde bile ve inanıyorum ki, bu programların çok büyük faydası olacağı kanaatindeyim. Huzur olsun, barış olsun, kardeşlik olsun. İnsanlar birbirini sevsin.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Veli Korkmaz ise Türkçe Olimpiyatları'nın kendi dalında dünyanın en büyük etkinliği olduğunu belirterek, "Bu etkinliğin içerisinde sevgi var, dostluk var, kardeşlik var, selam var, kelam var. Bunları gördükçe, özellikle Türkçe dilini konuşan dünyanın her kıtasında olan bu gençleri gördükçe, dünyanın geleceğine dair ümitlerimiz, geleceğin çok daha güzel olacağını, kardeşliğin dostluğun demokrasinin bütün dünyada egemen olacağına ilişkin kanaatlerimiz çok daha yüksek." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER