ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 18:24

Türkçenin çocukları, Ankara turuna çıktı

Türkçenin çocukları, Ankara turuna çıktı


Uluslararası Türkçe Olimpiyatları dolayısıyla Türkiye'de bulunan öğrenciler, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, Yeni Şafak gazetesi, Ülke TV ve iş adamı Orhan Coşkun'u ziyaret etti.

        RTÜK Başkanı Davut Dursun, Türkçe sevdalısı yabancı konuklarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. RTÜK hakkında öğrencilere bilgi veren Dursun, öğrencilerin Türk televizyonlarını izleyip izlemediklerini sordu. Hemen hemen dünyanın her yerinde artık Türkçe konuşan insanlar ve öğrenciler olduğunu ifade eden Dursun, Türkçe'nin öğrenilmesinde hizmeti geçenlere teşekkür etti. Öğrencilerin tamamı, Dursun'un sorusu üzerine üniversiteyi Türkiye'de okumak istediklerini dile getirdi. Kabulde, bazı öğrenciler Türkçe şiir okudu ve şarkı söyledi.

        Öğrenciler daha sonra Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya’yı ziyaret etti. Karakaya, yabancı öğrenciler için öğle yemeği verdi. Genel Müdür Karakaya, Türkçe’nin önemli bir dil olmaya başladığını ifade ederek Türkçe Olimpiyatları'nda emeği geçen herkese teşekkür etti. Öğrenciler, şarkılar söyleyip yeteneklerini sergiledi. Konuşmaların ardından öğrenciler, yazılı basın ve görsel basın ünitelerini gezdi.

        Misafirlerin Ankara turu Yeni Şafak Gazetesi, Ülke TV ile devam etti.

        Bu arada aralarından Arnavutluktan gelen Suada Zanaj'ın da bulunduğu başka bir öğrenci grubu, eşi Arnavut olan iş adamı Orhan Coşkun'u iş yerinde ziyaret etti. Arnavut gelin Klotilda Coşkun, ülkesinden gelen çocukları görmenin memnuniyetini yaşadı. Misafirleri çiçeklerle karşılayan iş adamı ve Arnavut eşi, yabancı çocukların Türkçe şiir ve şarkıları ile keyifli anlar yaşadı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER