ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 13:52

Türkçe Şöleni 7. kez coşturdu

Türkçe Şöleni 7. kez coşturdu


Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde sosyal faaliyetlere büyük önem veren Fatih Ortaokulu 2006-2007 öğretim yılında başlatmış olduğu Türkçe Şöleni'nin bu yıl yedincisini düzenledi. Bölgesel çapta yapılan şölene Afyon, Uşak, Isparta, Denizli ve Burdur illerinden 36 okul ve 210 öğrenci katıldı. Konya Mevlana Üniversitesi iş birliği ile yapılan şölenin teması Şems ile Mevlana’nın buluşmasını konu alan Sinan Yağmur’un Aşkın Gözyaşları isimli kitabıydı.

Dinar halkının yoğun ilgi gösterdiği şölene Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Dinar Kaymakamı Avni Kula, Dinar Milli Eğitim Müdürü Hasan Tahtaoğlu, Daire amirleri ve öğrenciler katıldı. Açılışta konuşan okul müdürü Mehmet Öztürk, “Okuma alışkanlığı kazanmış bireyleri olan toplumların nezdinde, okumayan toplumlar, her zaman güçsüz kalmaya mahkûmdur.” dedi. Dinar Milli Eğitim Müdürü Hasan Tahtaoğlu da, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz, yarınlarımızın güvencesi sevgili çocuklarımızı, ilim ve fen alanında, teknolojik alanda, kültür ve sanat alanında en iyi şekilde yetiştirmek mecburiyetinde ve sorumluluğundayız. Çocuklarımıza bu vasıfları kazandıracak en önemli vasıta kitaplardır. Bu yüzden çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Bunun için de kitabı seven, okuyan, okuduğunu anlayan, düşünen, düşündüğünü icraata geçiren, üreten bir nesil yetiştirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Geçen yılki şölende Mehmet Akif Ersoy konu edildiğini hatırlatan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, bu sene de kitap konusunun ele alınmasının önemli olduğunu ifade etti. "Okuyan insan, düşünen insandır." diyen Yalçın, şöyle devam etti: "Düşünen insan ise öğrenir ve üretir. Okuma alışkanlığını ufak yaşlarda kazandırmak gerekli. Dinar’da Fatih Ortaokulumuz, 7. kez Türkçe Şöleni adı altında bir program yapıyor ve öğrencilere okuma alışkanlıklarını kazandırıyor. Bu programda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Park Ala Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte semazen ve tiyatro gösterileri de sahne aldı. ‘Aşkın Cenazesi Var’ isimli tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı. Ayrıca Fatih Ortaokulu öğretmenlerince oluşturulan koro tarafından izleyenlere konser sunuldu. Şölen kapsamında gerçekleştirilen yarışmalarda derece giren öğrencilere ödülleri verildi. Program sonunda şölene katkıda bulunanlara plaket takdim edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER