ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 07:12

Türkçe Olimpiyatları Bingöllüleri coşturdu

Türkçe Olimpiyatları Bingöllüleri coşturdu


 Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları'nın Bingöl etkinliği büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Bingöl Girişimci İşadamları Derneği’nin ev sahipliğinde Bingöl Şehir Stadyumu'nda yapılan etkinliğe Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, Muş Valisi Vedat Büyükersoy, AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, Bingöl Üniversitesi Rektörü Gıyasettin Baydaş, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 'Evrensel Barışa Doğru' sloganı ile düzenlenen etkinlikte 15 ülkeden 70 civarında öğrenci birbirinden güzel gösteriler sundu.

Kenyalı öğrencilerin 'Tanzanya'nın Bağları' isimli şarkısı büyük beğeni topladı. Tunuslu Meryem Hmdıya'nın seslendirdiği Şemmame şarkısı ise coşkuyu bir kat daha artırdı. Son sıralarda sahneye çıkan şarkı yarışması finalistlerinden Azerbaycanlı Ayhan Bünyadzade'nin söylediği potpuri, en fazla ilgi gören eser oldu.

YILMAZ: ÖĞRETMENLERİMİZİN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM

Gösterilerin ardından sahneye gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, değişik dillerde 'hoşgeldiniz' diyerek, "Renklerimiz gibi ve coğrafyalarımız gibi dillerimiz de çok çeşitli. Yüce Yaradan dünyada çok çeşitli diller ve çok değişik renklerle var etmiş bizi. Yeryüzünde bu çeşitlilik içinde muazzam bir ahenk, muazzam bir birlik var aynı zamanda. Bu güzel birliği ve beraberliği ortaya çıkaran, bu muhteşem zenginliği Bingöl'e taşıyan kardeşlerimize yürekler dolusu teşekkür ediyorum. Dünyanın birçok ülkesinden çok güzel çocuklar burada, hepsine hoşgeldiniz diyorum. Bingöl adına, Türkiye adına hepsini sevgi ile kucaklıyorum. Bu güzel çocuklarımız bize kendi ülkelerinden renkler getirdiler. Sesleri ile kıyafetleri ile şarkıları ile türküleri ile bu güne bu geceye büyük bir renk kattılar. Tabi bütün bu güzellikler emekle oluyor. Alın teri ile oluyor, göz nuru ile oluyor. Her şeyden önce bu kutlu hareketi başlatan, yönlendiren buna ruh veren büyüklerimize en derin saygılarımı, hürmetlerimi sunuyorum. Türkiye’nin dört bir yanından ailelerinden, coğrafyalarından, ülkelerinden ayrılarak dünyanın dört bir tarafında hiç tanımadıkları coğrafyalarda hiç bilmedikleri dillerin konuşulduğu ülkelerde görev yapan, aşkla, şevkle, fedakarlıkla görev yapan sevgili öğretmenlerimizin önünde saygı ile eğiliyorum" şeklinde konuştu.

Programın sonunda ise olimpiyat çocukları ve protokol üyeleri birlikte ‘Yeni Bir Dünya’ isimli şarkıyı seslendirdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER