ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 11:39

Türkçe isimli işyerlerine teşekkür belgesi verdiler


Acıpayam Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri, dilin yozlaşmasına ve yabancı dillerin etkisine karşı başlattıkları, 'Türkçem Ses Bayrağım' adlı bir projenin sonuna geldi. Okulun edebiyat öğretmeni Ali Tosun, öğrencileriyle beraber Türkçe isimli işyerlerini ziyaret ederek, Türkçeye sahip çıktıkları için teşekkür etti. Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren esnaflar da örnek davranışlarından dolayı öğrencileri tebrik etti.

Esnaf ziyaretlerinin ardından öğrenciler, proje boyunca yapmış oldukları çalışmaları ve kampanya boyunca topladıkları imzaları belediyeye sunmak üzere Başkan Hulusi Şevkan'ı makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, Türkçenin dünya dili olması noktasında verdikleri mücadeleden dolayı bütün öğrencilere teşekkür ederek, "Acıpayam’a renk getirdiniz. Projede yer alan öğrencilerimizi kutluyorum." dedi.

Öğrenciler adına konuşan Kezban Başdoğan, üç haftalık yorucu ve yoğun çalışmayla, Türkçe gönüllüleri olarak okullara ve ilçenin değişik yerlerine kamuoyunu bilinçlendirme amaçlı afiş ve ilanlar bastırdıklarını belirterek, "Yeni açılacak iş yeri isimlerinin Türkçe olması noktasında meclis kararı aldırabilmek için binlerce imza topladık. Bu gün de ismi Türkçe olan onlarca işyerini ziyaret ederek belge ve çiçeklerle onlara teşekkür ettik. Türkçe gönüllüleri olarak tek amacımız, dünyanın en güzel dili olan Türkçemizi doğru ve düzgün kullanılmasını sağlamaktır. Proje boyunca bize destek sağlayan Kaymakamlık başta olmak üzere, Belediyeye, Milli Eğitim Müdürlüğüne, sivil toplum kuruluşları ve esnaflarımıza teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

Edebiyat öğretmeni Tosun, projeyle ilgili tüm dökümanları Türk Dil Kurumu'na ileteceklerini bildirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER