ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 22:38

Türk Yıldızları, Kültür Başkenti semalarını renklendirdi


Dünyada sekiz süpersonik uçakla gösteri yapan tek akrotim grubu olan Türk yıldızlar, bu yıl planladığı gösterilerin ilkini Eskişehir’de gerçekleştirdi. 2013 yılı içerisinde 21 defa göğe ay yıldız çizecek olan Türk Yıldızları, ilk ay yıldızı Eskişehir’de göklere çizdi. Binlerce Eskişehirlinin katılımıyla gerçekleşen gösteriler izleyicilerden tam not aldı.

Türk Yıldızları Türkiye’yi temsil etmek, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tanıtmak, disiplin ve etkinliğini anlatmak, gençlere havacılığı sevdirmeyi amaçlayan Türk Yıldızları, halihazırda dünyada NF-5 tipi 8 adet süpersonik uçakla gösteri yapan tek akrotim olarak biliniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kurulan akrobasi timi Türk Yıldızları, bu yıl yurt içi ve dışında planlanmış 21 gösteri uçuşu gerçekleştirecek.

Türk Yıldızları, bu yıl ilk gösterisini Eskişehir 1. Ana Jet Üssü Komutanlığı’nda yaptı. 1. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nda 1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın kuruluş yıl dönümü ve Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkenti olması nedeniyle Türk Yıldızları gösterilerini sundu.

Binlerce Eskişehirli vatandaşın katıldığı gösterilerde önce paraşütle atlayan askerler, Türk bayrağı ve Atatürk posterlerini göklerde dalgalandırdı. Ayrıca paraşütçüler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı 1'inci Hava Kuvveti Komutanlığı flamaları, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan bayraklarıyla atlayış gerçekleştirdi. Vatandaşların ilgiyle izlediği gösterilerde F-16 uçağı olan Solo Türk’ün hava yaptığı akrobasi gösterileri büyük beğeni topladı.

Daha sonra havalanan Türk Yıldızları, yaptıkları birbirinden zor hareketlerle izleyenlerin beğenisini kazandı. Türk yıldızlarının havada çizdikleri kalp şekli izleyenlerden büyük alkış aldı.

Gösteriye, Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Garnizon Komutanı Korgeneral Abidin Ünal, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER