ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 16:44

''Türk Yerel Medyası AB Yolunda''


Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Müşaviri Sahir Özdemir, ''Vize muafiyeti süreci başarı ile tamamlandığında, Türk vatandaşları Biyometrik pasaportlarla 3 aydan kısa süreli kalışlar için Avrupa Birliği ülkelerine serbestçe seyahat edebilecekler'' dedi.
     Özdemir, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen ''Türk Yerel Medyası AB Yolunda'' projesinin 4'üncü bölgesel toplantısında yaptığı konuşmada, AB ülkeleri tarafından Türk vatandaşlara uygulanan Schengen vizesinin kaldırılması hedefi çerçevesinde 2012 yılında önemli bir aşama kaydedildiğini söyledi.
     AB Konseyi'nin 21 Haziran 2012'de Avrupa Komisyonu'na vize muafiyeti süresini başlatma konusunda yetki verdiğini hatırlatan Özdemir, komisyonun da Türkiye için taslak vize muafiyeti yol haritası hazırladığını kaydetti.
     Özdemir, taslak yol haritasında Batı Balkan ülkeleri için hazırlanan yol haritalarında olduğu gibi bir dizi koşulların yer aldığını dile getirerek, Avrupa Birliği'nin taslak vize muafiyeti yol haritasını Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate alarak nihai hale getirmesi halinde geri kabul anlaşması imzalanacağını bildirdi.
     Vize muafiyetinin gerçekleşmesine kadar olan sürede vatandaşların Schengen vizesi alırken çektiği sıkıntıyı hafifletmeye yönelik tedbirlerin alınacağını vurgulayan Özdemir, ''Tedbirler çerçevesinde uzun süreli ve çoklu giriş vizeleri verilmesi, vize ücretlerinin indirimi, vize merkezlerinin yaygınlaştırılması, belli kategorilere giren kişilere ilave kolaylıklar sağlanması gibi tedbirler alınacaktır. Vize muafiyeti süreci başarı ile tamamlandığında, Biyometrik pasaportlarla Türk vatandaşları 3 aydan kısa süreli kalışlar için Avrupa Birliği ülkelerine serbestçe seyahat edebilecekler'' şeklinde konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER