ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 13:52

"Türk ve Kürt kardeştir, biz Türkiye vatandaşıyız"


Abdullah Öcalan'ın 65'nci yaş gününü memleketi Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde binlerce kişi kutladı. Öcalan, gönderdiği mesajında sürece herkesin aşkla katılmasını istedi. Vatandaşlar da Türk ve Kürt kardeşliğine vurgu yaparak, her zaman olduğu gibi yıllarca bir arada yaşamayı arzu ettiklerini söyledi.

Halfeti'deki kutlamalara, Türkiye'nin çeşitli illerinden yüzlerce otobüs dolusu vatandaş katıldı. Halfeti Meydanı'nda düzenlenen konserle eğlenen vatandaşlar, halay çekerek türküler söyledi. Öcalan'ın köyü olan Ömerli'de de etkinlikler gerçekleştirildi. İmralı'dan gelen mesaj da paylaşıldı. Mesajında doğum gününün kendisinin değil, Kürt halkının doğum günü olduğunu söyleyen Öcalan, "Doğum günümü kutlayan on binlere büyük şükran ve sonsuz sevgilerimi iletiyorum. Böylesi bir günde sizlere müjdem şudur ki; gerçekten onurlu bir barışın imkanları çok artmıştır. Bu bizim insanlarımıza sunacağımız en önemli şeydir. Bugünün önemi benim kişisel doğumumdan öte bir halkın yeniden doğuşudur. Sizlerin de böyle kavradığınızı biliyorum. 65 yaşıma girmekteyim. Ben üzerime düşeni yaptım. Eylem sırası halkımızın kendisindedir. Onlara olan büyük hürmetimi ve hizmetimi önemli ölçüde tamamladığımı düşünüyorum. Artık görev sizdedir. Sizlerin de bu görevi bundan önce olduğu gibi bundan sonra da layıkıyla yerine getireceğinize inanıyorum. Onurluyum diyen herkese, zengin, fakir, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden sürece uymaya ve geliştirmeye çağırıyorum. Şunu herkes çok iyi bilmeli ki artık farklı bir yaşam gelişecektir." ifadelerini kullandı.

"KİMSE KİMSEYİ İNCİTMESİN, SÜRECE AŞKLA KATILIM SAĞLANSIN"

Öcalan, mesajında süreç gelişirken bir damla bile kanın akmamasını isterken, şunları kaydetti: "Kimse kimseyi incitmesin. Herkes aşkla bu sürece katılsın. Bu süreci ağırlıklı ortaya çıkaracak olan halkımızdır, halklardır. Kadınların da gerçek yaşama geçişi bu günle doğrudan bağlantılıdır. Kadınlara özgür bir yaşamı yaratmak için uğraştım, uğraşıyorum. Kadınlar özgür yaşam imkanlarını ortaya çıkarmak ve geliştirmek konusunda sonsuz bir güce sahiptir. Ben çok iyiyim. Son nefesime kadar da iyi olacağım. Bu temelde bir kez daha herkesi barışa olan güvenimle selamlıyorum."

Öcalan'ın Halfeti'de düzenlenen doğum günü kutlamalarına katılan vatandaşlar da sürece yönelik olumlu mesajlar verdi. Mahmut Kaya isimli vatandaş, kendisini Türkiye vatandaşı olarak tarif ederken, "Ben kanın dökülmesini istemiyorum. Kardeşliğin olmasını istiyorum. Çünkü Türk de Kürt de birdir ve kardeştir. Aramıza girip bizi birbirimize düşürmeye çalışanlardan razı değiliz. Buraya da çoluk ve çocuğumuzla barış için geldik. Kesinlikle ne Türk'ün ne de Kürt'ün farkı var." diye konuştu.

Hasan Buz isimli vatandaş da barışı arzuladıklarını belirterek, "Barışın olması hepimizin umudu. Türkiye'nin ve içindekilerin hepsinin bir olmasını temenni ediyoruz. Birlikte yaşayalım. Çünkü biz kardeşiz." şeklinde konuştu.

Mahmut İpkal da süreçle ilgili şunları kaydetti: "Ben barışı istiyorum. Türkler be Kürtlerin hepsi kardeştir. Hep bir arada huzur içerisinde de yaşamalarını istiyorum. Sadece Türk ve Kürt değil, tüm insanların huzur içerisinde yaşaması en büyük dileğimiz." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER