ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Eylül 2014 Pazartesi 16:54

Suruç'a yine havan mermisi düştü

Türk tankları namlularını Suriyeye çevirdi

IŞİD ile Kürt gruplar arasındaki çatışmaların Suruç'a yakın sınır hattında şiddetlenmesi üzerine, bölgeye zırhlı araçlar sevk edildi. Güvenlik güçleri çatışmaları dürbünle takip ediyor. Tankların bir süre hareket ettiği ve namluyu da Suriye tarafına çevirdiği görüldü.


SURUÇ'TA SON DURUM: TÜRK TANKLARI NAMLULARINI SURİYE’YE ÇEVİRDİ

Suriye’nin Kobani bölgesinde artan çatışmalarla birlikte sınıra mermi yağarken, Türk tankları namlularını Suriye’ye çevirdi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınırı’ndan Türkiye tarafına tank ve havan topu mermileri yağdı. Bugün boyunca Türkiye sınırları içerisine 5’inci top mermisi düştü. IŞİD ve YPG güçleri arasındaki çatışmalarda seken havan mermisi Suruç’a düştü. Sınırdan yaklaşık 10 kilometre içeriye düşen havan mermisi canlı yayın araçları ve basın mensuplarının bulunduğu bölgenin üstünden geçti. Basın mensupları büyük panik yaşarken, merminin düştüğü alandan ise toz bulutu havalandı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi Mürşit Pınar sınırındaki karakol yakınına Suriye tarafından gelen iki havan mermisi düşmüştü. Bir grup vatandaş, havan topunun parçalarını basın mensuplarına getirerek, duruma tepki gösterdi.

Öte yandan Türk tankları namlularını Suriye’ye çevirdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Kobani'den IŞİD ile YPG güçleri arasında çatışmalar sürerken, Suriye tarafından saat 14.20 sıralarında atılan bir havan topu mermisi Türkiye sınırına yaklaşık 2 kilometre mesafede boş araziye düşerek patladı. Kimsenin yaralanmadığı olay, gün içerisinde 3'üncü kez tekrarlanması sınır hattında paniği artırdı. TSK angajman kuralları karşılık verdi. Yaşanan gelişme sonrası tanklar sınır hattı boyuncu konuşlandırıldı.

Suriye'de çatışmaların sürdüğü bölgeden atıldığı değerlendirilen 2 havan mermisi Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar Mahallesi'ne düştü.

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt grupları arasındaki çatışmalar Kobani (Ayn el Arap) bölgesinde devam ediyor. Çatışmaların yaşandığı bölgeden atıldığı değerlendirilen havan havan mermisi Mürşitpınar Mahallesi'nde konuşlanan güvenlik güçleri ve basın mensuplarının bulunduğu yere yakın bölgeye düştü.

Aradan 5 dakika geçtikten sonra ikinci havan mermisi de Suriyeli Kürtler için geçici barınma merkezi yapılan Süleyman Şah Dostluk Parkı'nın yakındaki boşluğa düştü.

Çevredeki vatandaşların kısa süreli panik yaşadığı patlama sırasında ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

TANKLAR HAREKETE GEÇTİ

Patlama sonrası bölgede alarm verildi. Tanklar ve diğer bazı zırhlı araçlar sınıra doğru harekete geçti. Görgü tanıkları şimdiye kadar bu büyüklükte bir patlama yaşanmadığını belirttiler.

Bu arada Kobani'de patlama sesleri yükselirken, şehir merkezini toz bulutu kapladığı görüldü.

Suriye’nin Kobani bölgesinde artan çatışmalarla birlikte, sınıra mermi yağıyor.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı, Şanlıurfa Suruç’a dün düşen 2 havan mermisine angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verildiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle;

"Suriye’de devam eden çatışmalardan sektiği değerlendirilen bir adet havan mermisi, Türkiye-Suriye sınırının 1.400 metre Türkiye tarafına, Mertismail Köyü’nün 950 metre kadar kuzeyinde yol kenarında boş araziye düşmüştür. Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir. Suriye tarafında, söz konusu havan atışının yapıldığı yer olarak değerlendirilen bölgeye, angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verilmiştir."

Diğer düşen havan mermisinde ise 3 kişinin yaralandığını açıklayan Genelkurmay Başkanlığı, "Suriye’de devam eden çatışmalardan sektiği değerlendirilen bir adet havan mermisi, Türkiye-Suriye sınırının 525 metre Türkiye tarafına, Alanyurt Köyü’nün 50-100 metre kuzeyindeki bir eve düşmüştür. Olayda biri kadın, ikisi erkek olmak üzere üç sivil vatandaş hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralı personel, Suruç Devlet Hastanesinde ayakta yapılan tedaviyi müteakip taburcu olmuştur. Suriye tarafında, söz konusu havan atışının yapıldığı yer olarak değerlendirilen bölgeye, angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verilmiştir" ifadelerine yer verdi.

 

VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

  

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER