ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:49

Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray, konuşması kesilmek istenince sinirlendi

Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray, konuşması kesilmek istenince sinirlendi


Türk Sineması’nın sultanı Türkan Şoray, Kocaeli 5. Kitap Fuarı’na konuk oldu. Sevenlerinin yoğun ilgisiyle karşılanan Şoray, süre nedeniyle konuşması kesilmek istenince sinirlendi. Şoray, bir kaç dakika daha konuştuktan sonra konuşmasını keserek, imza standına geçti. Türkan Şoray, fuara gelişinden itibaren vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Şoray sevenleriyle son kitabıyla aynı adı taşıyan ‘Sinemam ve Ben’ konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiyi çok sayıda vatandaşla birlikte Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal ile Gençlik ve Spor Şube Müdürü Mehmet Kesen de izledi.

    Kitabı, Türk sinemasına bir görev olarak niteleyen Türkan Şoray, “Zor şartlarda yaşadıklarımı, nasıl o filmleri çektiğimizi gençlere anlatmak, geleceğe bir belge bırakmak istedim. Bu kitap Türk sinemasına borcumdu.” dedi. Türk Sinemasının ‘Yeşilçam’ gibi önemli bir serüvenden geçtiğini anlatan Türkan Şoray, günümüz sinemasıyla geçmişin önemli farkı olduğunu anlattı.

    Bugün sinemanın üniversitelerde ders olarak verildiğini anlatan Şoray, “Bu çok sevindirici bir durum. Ama biz sinemayı da oyunculuğu da çalışırken öğrendik. Yaşayarak öğrendiklerimi gençlere anlatmak istedim. Sinema tarihi için çok önemli kitaplar var ancak bu kitap birebir benim duygularımdan çıkmış bir kitap. Bu kitapta yüreğimi hissedebilirsiniz.” diye konuştu.

    “İyi ki bu kitabı yazdım” diyen Sultan, “Bir yandan gençlere tecrübelerimi aktarırken, diğer yandan da yıllarca bizi büyük bir sevgiyle izleyen sizlerle gönül gönüle buluşma imkanı buluyorum.” ifadelerini kullandı.

    Şoray, kitabının çıkış hikayesini de sevenleriyle paylaştı. Kitabın hikayesinin bir kış günü ve balkonunda başladığını anlatan Şoray, “Bu kitapta ben varım. Dışarıdan hiçbir katkı yok. Kelime kelime benim duygularımla oluştu. Zaaflarım, itiraflarım, kırgınlıklarım var. Yüreğimi bu kitapta hissedebilirsiniz.” dedi. Şoray, konuşmasında Kocaeli Kitap Fuarı’na yazar olarak davet edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yazdığı kitabın edebi bir değeri olmadığını söyleyen Türkan Şoray, “Ancak buna rağmen önemli yazarlarla birlikte beni de çağırdılar. Yetkililere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

    SULTAN’A ANLAMLI HEDİYE

    Öte yandan Türkan Şoray’a, Cengiz Aytmatov’un unutulamaz eserlerinden Türk Sineması’na uyarlanan ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminden karelerin yer aldığı özel bir albüm hediye edildi. Şoray, albümü Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Aliy Yeşildal’ın elinden aldı. Şoray’a hediye edilen albümün içinde aynı zamanda başrollerini Kadir İnanır ile paylaştığı film afişleri de yer aldı.

    GÖZYAŞLARINA ZOR HÂKİM OLDU

    Türkan Şoray kendisine hediye edilen albümü incelerken ise gözyaşlarına zor hakim oldu. Oldukça heyecanlan Sultan, “Bu muhteşem ve inanılmaz bir hediye, sanki filmi yeniden izliyor gibiyim. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. Söyleşi de sevenlerine “Beni seviyor musunuz” diyen Şoray’a vatandaşlar hep bir ağızdan “Seni çok seviyoruz” şeklinde seslendi. Sevenlerine “Ben de sizleri çok seviyorum” diyen Şoray'ın konuşmasının uzaması üzerine belediye görevlileri tarafından söyleyişi bitirmesi rica edildi. Şoray'ın ardından söyleşi yapacak olan yazar Engin Noyan'ın uzun süre bekletilmesi üzerine böyle bir ricada bulunulduğu ifade edildi. Bu duruma sinirlenen Türkan Şoray, "O zaman imza törenine kalmam ve arabama biner giderim" dedi. Bunun üzerine yetkililer, uzun uğraşlarla Şoray`ı ikna etti. Şoray, bir kaç dakika daha konuştuktan sonra kitaplarını ve film afişlerini imzaladı. Uzun kuyrukların oluştuğu imza gününde Şoray vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı da çektirdi. CİHANKAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER