ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 13:27

Türk polisi göz açtırmıyor

Türk polisi göz açtırmıyor


Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya, Türkiye ve İran'ın yakaladığı eroin miktarının, tüm dünya ülkelerinin yakaladığının yarısı olduğunu söyledi. Yeşilkaya, ayrıca internetin hem uyuşturucu maddenin pazarlamasında hem de suç örgütlerinin kendi aralarındaki haberleşmesinde yaygın olarak kullanıldığını, mücadele için ileri teknolojinin etkin olarak kullanılması gerektiğini kaydetti.

Yakın ve Ortadoğu Yasadışı Uyuşturucu Ticareti Alt Komisyonu (OYUTAK) 47. Toplantısı Belek Spice Otel'de başladı. Toplantıya 24 ülkeden Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanları katıldı. 5 gün sürecek toplantıda, bölgede kaçakçılık yapan suç organizasyonlarının kullandığı yeni yöntemler ve rotalar, Batı Afrikalı suç organizasyonları, sentetik uyuşturucu üretiminde kullanılan yeni metotlar ve ara kimyasallar konuları ele alınacak.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye KOM Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya, uyuşturucu sorununun topluma ağır maliyetler yüklediğini ifade etti. Yeşilkaya, uyuşturucu yüzünden gençlerin zayi olduğunu, aile yapısının zarar gördüğünü, yolsuzluk ve şiddetin arttığını, organize suç örgütleri ve terör örgütlerinin kendilerine önemli finans kaynağı elde ettiğini ifade etti.

Uyuşturucu ile mücadelede kararlı, dengeli ve uluslararası işbirliğinin artırılmasının önemine dikkat çeken Yeşilkaya, bu sorunun bölgesel açıdan birkaç başlığın öne çıktığı kaydetti. Bunlardan birinin son yıllarda Afganistan'daki afyon üretimi yüksek seviyelere ulaşması olduğunu söyleyen Yeşilkaya, "2011 Dünya Uyuşturucu Raporu'nda; afyon türevlerinin uluslararası pazara sevk edilmesinde kullanılan Balkan rotasının, Türkiye ve İran’ın yaptığı büyük yakalamalar sayesinde kaçakçılar için riskli bir konuma geldiği vurgulanıyor. Her iki ülkenin yaptığı toplam eroin miktarı, tüm dünyada yakalanan eroinin miktar olarak yarısına karşılık geliyor." dedi. Türkiye güzergahının riskli konuma gelmesinden dolayı suçluların alternatif güzergâh olarak kuzey rotasını kullanmaya başladığını ifade eden Yeşilkaya, ayrıca yeteri kadar bilgi sahibi olunmayan ‘deniz rotası’, hakkında da kolluk birimleri arasında daha fazla bilgi paylaşımı yapılmasına ihtiyaç duyulduğuna değindi.

Kaçakçıların uyuşturucu üretiminde gerekli olan ara kimyasal maddelere ulaşma konusunda uluslararası ya da iç ticaret kanallarını suistimal ettiğini belirten Yeşilkaya, "Afganistan’ı hedef alan asetik anhidrit kaçakçılığında son dönemde Güney Asya çıkışlı sevkıyatlara da rastlanıyor. Mücadele safhasında, ara kimyasalların ithalat ve ihracatı elektronik takip ve yetkilendirme sistemiyle kontrol edilmeli. Bu noktada, şüpheli sevkıyatlara ilişkin bölgesel düzeyde yapılan istihbarat paylaşımının önemi ortaya çıkıyor." şeklinde konuştu.

İNTERNET, UYUŞTURUCU PAZARLANMASI VE HABERLEŞMEDE KULLANILIYOR

KOM Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya, internetin hem uyuşturucu maddenin pazarlamasında, hem de suç örgütlerinin kendi aralarındaki haberleşmesinde yaygın olarak kullanıldığını kaydetti. Mücadele faaliyetlerinde internetin ve ileri teknolojinin etkin olarak kullanılmasının zorunlu hale geldiğini belirten Yeşilkaya, uyuşturucu kaçakçılığı yapan suç örgütleriyle etkili mücadelede klasik soruşturma yöntemleri yeterli olmadığını söyledi. Yeşilkaya, suç örgütleri gibi mücadeleci birimlerinde kendi aralarında işbirliğini güçlendirmesi, teknolojik imkânları kullanması gerektiğine değindi. Yeşilkaya, bunun için mücadele mevzuatının, gizli soruşturmacı kullanımı, iletişimin denetlenmesi, kayda alınması, gizli izleme, etkin ve hızlı müsadere mekanizması gibi özel tedbirlerinin uygulanmasına imkân vermesi gerektiğini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER