ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 20:29

"Türk Papa" İtalya'da tanıtıldı


Bir dönem Türkiye'de görev yapan ardından Katolik aleminin 1958 ile 1963 yılları arasında lideri olan Papa 23. Ioannes'i (Angelo Roncalli) anlatan "23. Ioannes - Türklerin dostu" kitabı İtalya'da tanıtıldı.
Roma'nın ünlü La Sapienza Üniversitesi'nde yapılan tanıtıma, üniversitenin rektör yardımcısı Antonello Biagini, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy, kitabın yazarı ve Türkiye Episkopal Konferans Sözcüsü Rinaldo Marmara, La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Türkolog Fabio Grassi ve Tevere Diyalog Enstitüsü Direktörü Cenap Aydın katıldı.
Alanlarında uzman isimler, Angelo Roncalli'nin Papa olmadan önce Türkiye'de geçirdiği 1935 ile 1945 yıllarında hem Türkiye hem de İkinci Dünya Savaşı ile kasıp kavrulan dünyadaki son durumu aktarırken, Roncalli'nin Türkiye-Vatikan ilişkilerinin gelişiminde oynadığı role dikkati çekti.
Türkiye Episkopal Konferans Sözcüsü ve "23. Ioannes - Türklerin dostu" kitabının yazarı Rinaldo Marmara, "Onun sayesinde diplomatik ilişkiler kuruldu. Kendisi, Türkiye'deyken, kardeşlik üzerinde ilişkiler kurdu. Ondan sonra Papa olduktan sonra kardeşçe kurduğu ilişkiler bu defa diplomatik ilişkilere döndü" dedi.
Papa olduktan sonra Roncalli ismini alan "Türk Papa"nın, 27 Nisan'da Papa 2. Ioannes Paulus ile birlikte "Aziz" ilan edileceğini anımsatan Marmara, Roncalli için "son zamanların ilk Türk azizi" denebileceğini ve bunun Türkiye için de önemli olduğunu ifade etti.
Marmara, Roncalli'nin 2000 yılında, Papa 2. Ioannes Paulus tarafından azizliğin ilk mertebesi sayılan "Kutlu İnsan" ilan edildiğinde, Türkiye'de dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay ve eski bakanlardan İmren Aykut'un girişimleriyle düzenlenen etkinliklerde anıldığını anımsatarak, Roncalli'nin nisan ayında azizlikte yükselteceği ikinci mertebe öncesinde geçmişte olduğu gibi etkinliklerin olmamasının dikkatini çektiğini dile getirdi.
Rinaldo Marmara, Jaca Book ve Roma'da faaliyet gösteren Tevere Enstitüsü aracılığıyla çıkan kitabına katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy da Papa 23. Ioannes'in "Türk Papa"olarak anılmasını anlamlı bulduğunu, Roncalli'nin savaş yıllarında İstanbul'da farklı din ve kültürlerin birarada yaşamasının gerçek bir tanığı olduğunu kaydetti.
Büyükelçi Gürsoy, Roncalli'nin papa olduktan sonra başlattığı ve Kilise tarihinde köklü değişikliklerin yapıldığı 2. Vatikan Konsili'nin ise İstanbul'daki tanıklık ettiği şeylerden olgunlaşmış olabileceğini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER