ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 17:56

'Türk okullarında öğretmenlik yapmak yiğitliktir'

Türk okullarında öğretmenlik yapmak yiğitliktir


STV'de yayımlanan "Ayna" programının yapımcı ve sunucusu Saim Orhan, zor şartlarda dünyanın dört bir köşesine giderek Türk okullarında öğretmenlik yapmanın yiğitlik olduğunu söyledi. Orhan, Denizli Emek Çalışanlar Derneği (EMEKDER)’nin davetlisi olarak, Özel Servergazi İlköğretim Okulu'nda yaklaşık 2 bin davetlinin katıldığı programda konuştu.

Şu ana kadar dünyanın her coğrafyasından 140 ülkede çekimler yaptığını, buralarda Türkiye adına gördüğü farklılıkları anlatmaya çalıştıklarını belirten Orhan, yurtdışında ülkenin yeterince tanınmadığını söyledi: “Türkiye’den giden yiğit Anadolu delikanlıları sayesinde bu sorunlar aşılıyor. Afrika ülkelerine Osmanlı da gitmiş, sömürgeci ülkeler de. Osmanlı eserler bırakmış, şehirler kurmuş, oraları âbad etmiş ama sömürgeci ülkeler bütün bu izleri silmişler. İnsanların dillerini, dinlerini, zenginliklerini ellerinden almışlar. Onları insan yerine bile koymamışlar. Afrika’dan Avrupalı ve Amerikalılar, 60 milyon siyahi insanı köleleştirmek için ülkelerine götürmüşler. Bu insanlardan 12 milyonu yollarda ölmüşler. Kaçmaya çalışanlara verilen en basit ceza, ayaklarından ve ellerinden kan çıkıncaya kadar çivilemek olmuş. Renkleri siyah diye onları insan yerine koymamışlar. Sömürgeci ülkeler, Afrika’nın her şeyini almış ama oralarda bir eser bırakmamışlar. Mesela Orta Afrika Cumhuriyeti’ni sömüren Fransızlar, bu ülkenin elinde bulunan altın, elmas ne varsa almışlar ama yerine bir fabrika bile kurmamışlar. Elektrik yok, su yok. Ben buralara gidip okul açan öğretmenlerin fedakârlıklarını yakinen gördüm, onlarla yaşadım. İnanın, çeşmeyi açıyorsunuz, sanki çamur akıyor. Bu zorluklarda oralara gidip öğretmenlik yapan Anadolu yiğitlerini tebrik ediyorum.”

Türkiye’yi temsilen dünyanın her yerinde bulunan fedakâr Anadolu yiğitlerinin, tıpkı Osmanlı gibi güzel eserler bıraktığını belirten Saim Orhan, “Bu fedakâr öğretmenlerimizin, gittikleri ülkelerin zenginliklerini sömürmek yerine onlara değerler kazandırdıklarını gururla söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu. Programın sonunda Orhan’a, EMEKDER Başkanı Rasim Öztürk tarafından, “Yüzyılın Yaşayan Evliya Çelebisi” ödülü verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER