ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2014 Perşembe 16:28

Türk müşavirliğine PKK saldırısı

Türk müşavirliğine PKK saldırısı

Türkiye'nin Roma'daki turizm müşavirliği önünde sabah saatlerinde yapılan eylemde 20 kişilik PKK'lı grup müşavirlik binasına saldırdı.


İtalya'nın başkenti Roma'nın işlek meydanlarından Reppublica'da bulunan Türkiye'ninRoma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği binası önünde sabah saatlerinde Kobani'deki (Ayn El Arab) olaylarla ilgili gösteri düzenlendi. Terör örgütü PKK'ya mensup yaklaşık 20 kişilik grubun müşavirlik binası önünde sakin başlayan gösterisi daha sonra şiddet eylemine dönüştü.

Grubun müşavirlik vitrinine sprey boyalarla çeşitli sloganlar yazdıkları, binaya sis bombaları ve et parçaları fırlattıkları belirtildi. Eylemin yaklaşık 10 dakika sürdüğü, müşavirlik yetkililerinin bu sırada Roma Büyükelçiliği ve İtalyan güvenlik makamlarını bilgilendirdiği öğrenildi.

Grubun daha sonra güvenlik güçleri olay yerine gelmeden dağıldığı kaydedildi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik duyurdu

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, PKK'lı bir grup tarafından Türkiye'nin Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'ne saldırı yapıldığını açıkladı. Bakan Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Roma'da Bakanlığımız müşavirliğine bir saldırı oldu. 20 kişilik PKK'lı grup, müşavirlik önünde düzenledikleri eylem sırasında binaya saldırıda bulundu. Binamıza sis bombası atıldı. Bu saldırıyı lanetliyoruz. Roma Müşavirliğimize geçmiş olsun diyorum. Yurtdışında özveriyle ülkemizi temsil eden tüm müşavirlerimize bir kere daha selam ve sevgilerimi iletiyorum. Müşavirlerimizin ve ataşelerimizin bu saldırılar karşısında ülkemizin değerlerini daha büyük bir azimle tanıtacaklarına inancım tamdır" dedi.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER