ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 16:42

Türk Metal, ERDEMİR için grev kararı verdi


Türk Metal Sendikası, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yetkili bulunduğu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) için grev kararı aldı.

        Sendikanın resmi internet sitesinde konuyla ilgili bir haber yer aldı. Habere göre; ERDEMİR’in de üyesi bulunduğu Türkiye Metal Sanayicileri (MESS) ile sürdürülen 25. dönem toplu iş sözleşme görüşmelerinde, ara bulucu süresinde de sonuç alınamadı. Pevrul Kavlak başkanlığında toplanan Türk Metal Sendikası Genel Merkezi, bu gelişme üzerine grev kararı aldı. Toplantıda, grev için Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şubesi’ne yetki verildi. Grev tarihi, daha sonra belirlenecek.

        Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, gazetecilerin sorusu üzerine, ara bulucu döneminde de uzlaşma ortamı sağlayamadığını, yasal süreç olarak grev kararı uygulanacağını belirtti. Odabaş, “Ancak bu sürede işveren kanadından gelecek görüşme talepleri de mutlaka değerlendirilecektir.” dedi.

            Yasa gereği, sendikanın aldığı grev kararına karşılık Erdemir de lokavt kararı alabiliyor. 24 dönemde benzer bir olay yaşanmıştı. Türk Metal’in aldığı grev kararına karşı aynı gün işveren kanadı da lokavt kararı almıştı. Bu dönem için henüz lokavt kararı vermeyen Erdemir, yasal 60 günlük süre içinde yasanın ilgili maddesini uygulayabilecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER