ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:46

Türk Konseyi'ne üye ülkelerin işbirliği


Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'ne (Türk Konseyi) üye ülkelerin diaspora kurumları arasında ortak işbirliği yapılması konusunda mutabakata varıldı.
    
Türk Konseyi Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Kuruluş Başkanları Birinci Toplantısı, Bakü'de çalışmalarına başladı.
   
  Türk Konseyi üye devletleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'de diaspora konularını yetkisinde bulunduran resmi kurum ve kuruluşların üst düzey katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Türk Konseyi çerçevesindeki çalışmaların yeni bir boyutu olarak dünyadaki Türk diasporaları arasında işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin konular masaya yatırıldı.
    
Yapılan görüşmelerin ardından, üye devletlerin diaspora kurumları arasında ortak işbirliği yapılması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.
    
Konuya ilişkin basın mensuplarının sorularını cevaplayan Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akıncı, dünyanın her yerinde minyonlarca insan tarafından temsil edilen Türk asıllı diaspora gruplarının güçlerinin birleştirileceğini belirtti.
   
  İşbirliğini geliştirmek için çalışma gruplarının kurulacağını söyleyen Akıncı, işbirliği yapıldığı ve ortak hareket edildiği takdirde Türk ülkeleri diasporasının daha etkili olacağını kaydetti.
   
  Daha önce böyle bir mekanizmanın olmadığını hatırlatan Akıncı, "Biz ilk adımı attık. Belirli bir mekanizma kurulacak. Bu mekanizma, bütün Türk devletleri aleyhinde dünyada ne gibi faaliyetler varsa onların etkisini azaltmak ve karşı propaganda yapmak için çalışacak. Temas grubu ilk toplantısını nisanda yapacak. Daha sonra bakanlar bir araya gelecek. Sonra devlet başkanlarına rapor sunulacak" diye konuştu.
    
Toplantıda Türkiye, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcı Gürsel Dönmez ve beraberindeki heyetle temsil edildi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER