ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 15:12

Türk Konseyi'nden iki ülkeye davet


Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akıncı, Özbekistan ve Türkmenistan'ı da Konsey'de görmek istediklerini söyledi.
     Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de devam eden Türk Konseyi Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Kuruluş Başkanları Birinci Toplantısına katılan Akıncı, Konsey'e diğer bağımsız Türk devletlerinin de katılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
     Konsey'in toplantılarına Özbekistan ve Türkmenistan'ı her zaman davet ettiklerini söyleyen Akıncı, kapılarının bu iki ülkeye açık olduğunu belirtti.
     Örgütün hedeflediği üyelik sayısının 6 olduğunu ifade eden Halil Akıncı, Özbekistan ve Türkmenistan'ı beklediklerini kaydetti.
     Bu iki ülkenin siyasi bir örgüt olan Türk Konseyi'ne doğrudan üye olmak istemedikleri takdirde, Konsey'in ekonomik çalışma gruplarına katkı yapabileceklerini söyleyen Akıncı, "Kapımız açık bekliyoruz. Fakat, karar kendilerinin. Kimseyi zorla üye yapamayız. Zamanı gelince onlar da bize katılacak. Türk Dünyası, Mervsiz, Buharasız, Semerkantsız olmaz" diye konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER