ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 21:35

Türk Kızılayı'ndan Kenya açıklaması


Türk Kızılayı, Kenya'da gözaltına alınıp serbest bırakılan görevlilerin yanında taşıdığı ve el konulan 350 bin doların "Somali insani yardım operasyonu giderlerinde kullanılacağını" belirtti.
Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, Somali insani yardım operasyonu kapsamında görev yapan 3 görevlinin, Kenya'nın başkent Nairobi'de gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı hatırlatıldı.
Somali insani yardım operasyonunun giderlerinde kullanılmak üzere görevlilerin yanında taşıdığı 350 bin dolara da el konulduğu belirtilen açıklamada, söz konusu paranın, ifade edildiği gibi "kurban parası" olmadığı belirtilerek, şöyle devam edildi:
"Somali'deki operasyonumuzu yürüten ekibimiz, Somali'de uluslararası bankacılık sisteminin olmamasından kaynaklanan fiili imkansızlık nedeniyle Kenya'da açılan hesaptan çekilen parayı, Somali'ye taşırken problem yaşamıştır. Kenya'da açılan hesaplardan çekilen ve Somali'ye götürülecek olan 350 bin dolar, kurban parası olmayıp, Somali insani yardım operasyonu giderlerinde kullanılacak miktardır."
Türk Kızılayının 2 yıldan bu yana Somali'de insani yardım çalışmaları yürüttüğüne değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Bu kapsamda, 30 bin Somali vatandaşının yaşadığı Hayat Çadır Kentini kurmuş ve yönetmektedir. Bunun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile ortaklaşa kurduğu beton santraliyle Somali'nin kent altyapısını yeniden inşa etmektedir. Her gün Kızılay ekipleri tarafından 10 bin kişiye sıcak ekmek ve yemek dağıtımı yapılmaktadır. Ayrıca endüstri meslek lisesi ile farklı bölgelerde kurulacak 6 sağlık merkezi inşaat çalışmaları da başlatılmıştır. Bu operasyon kapsamında 463'ü yerel, 26'sı Türk Kızılayı ve İBB personeli olmak üzere toplam 489 personel görev yapmaktadır."
Açıklamada, Türk Kızılayının, el konulan paranın iadesi için Dışişleri Bakanlığı ve Nairobi Büyükelçiliğiyle işbirliği içinde Kenya makamları nezdinde girişimlerin devam ettiği bildirildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER