ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Şubat 2014 Cuma 16:13

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, Malatya'da


Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, "Allah nasip ederse bu yıl için 1 milyon 800 bin ünite kan toplamak suretiyle önemli bir atak daha yapmayı planlıyoruz. 1-2 yıl içerisinde de 2 milyon 100 bin ünite kan toplamak suretiyle Türkiye'deki kan ihtiyacını ve bu konuda olan taleplerin tamamını inşallah Türk Kızılayı eliyle karşılamış olacağız" dedi.

Bölge kan merkezinin açılışı için Malatya'ya gelen Akar, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ile Suriyeli sığınmacıların kaldığı konteyner kenti ziyaret etti. Ziyaretin ardından bölge kan merkezinin açılış törenine katılan Akar, burada yaptığı konuşmada, ülke çapında yayılmış bölge kan merkezlerine 16'ncısını ilave ettiklerini söyledi.

Türk Kızılayı'nın teşkilatlanmaya başlamadan önce ülke çapında 305 bin ünite kan topladığını dile getiren Akar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 2005 yılında TBMM'de çıkan kanunla kan toplama, dağıtma ve kan ihtiyacını karşılaşma faaliyetlerinin ivme kazandığını vurgulayarak, "Sağlık Bakanlığımızca her yıl konulan etaplar ve hedefler birer birer aşıldı. Son derece düzgün ve disiplinli bir çalışmanın ürünü olarak çok doğrusal bir grafik çizildi. 2012 itibarıyla 1 milyon 650 bin 500 ünite kan toplamaya muvaffak olduk. Bu, Türkiye'de halkın kan ihtiyacının, hastanelerimizdeki kan ihtiyacımızın yüzde 85'ine tekabül etmektedir. Dolayısıyla Kızılayımız yapmış olduğu bu organizasyonla ülkemizin kan ihtiyacına cevap verir hale gelmiştir" diye konuştu.

Hedeflerine değinen Akar, "Allah nasip ederse bu yıl için 1 milyon 800 bin ünite kan toplamak suretiyle önemli bir atak daha yapmayı planlıyoruz. 1-2 yıl içerisinde de 2 milyon 100 bin ünite kan toplamak suretiyle Türkiye'deki kan ihtiyacını ve bu konuda olan taleplerin tamamını inşallah Türk Kızılayı eliyle karşılamış olacağız" dedi.
Türk Kızılayı'nın faaliyet alanlarından bahseden Akar, şunları kaydetti:
"Gerek afete müdahalede gerekse uluslararası yardımlarda dünyanın neresinde yardıma ihtiyacı olan, yardıma ulaşamayan, insani yardımla kucaklaşamayan insan varsa, Türk Kızılayı'ndan medet beklemektedir. Türk Kızılayı da sınır tanımadan dünyanın neresinde olursa olsun, Haiti'den Somali'ye, Etiyopya'dan Uzak Asya'ya, Orta Asya'dan Batı Avrupa'ya kadar nerede afet olursa olsun orada kendisini göstermekte, Türk milletinin merhamet elini yabancı diyarlara taşımaktadır. Bugün geldiğimiz noktada Somali'de yaptığımız operasyonları, Gazze'de yaptığımız operasyonları, Kırgızistan'da, Orta Asya'da yaptığımız operasyonları görmenizi isterim. Görmenizi isterim ki bizlerle beraber sizler de aynı gururu paylaşasınız."

Düzenlendikleri kampanya çerçevesinde Başbakan Erdoğan ile 2011 yılında Somali'ye gittiklerini anımsatan Akar, "Çocuklar ve kadınlar ölüyordu. Her gün birkaç çocuk ve kadın ölüyordu, açlıktan, yeterli beslenememekten dolayı ölüyorlardı. Bugün geldiğimiz noktada Türk Kızılayı olarak o günden beri 30 bin kişiye hizmet vererek bir çadır kenti yönetti. 10 bin yetime her gün yemek ve ekmek çıkardı. Sıcak ekmek ve yemek çıkardı. Orada bulunan Türk sivil toplum örgütlerini cesaretlendirdi, lojistik olarak onların arkasında oldu" diye konuştu.

"Yardımlarımız milletçe devam edecek"

Milletin verdiği bağışları ihtiyaç sahibi insanların ayağına götürmek suretiyle onları dardan kurtarmayı Türk medeniyetinin kendilerine yüklediği bir borç olarak gördüklerini anlatan Akar, Malatya'da Suriyeli sığınmacıların kaldığı konteyner kenti ziyaret ettiğini belirterek, şunları söyledi:
"Oradaki durumu gördük, hep beraber gurur duyduk. İşim gereği, dünyadaki bütün mülteci kamplarını dolaşmış olan bir insanım. Hayatımda bu kadar düzgün, bu kadar intizamlı, özenli ve insana insan kıymeti veren bir kamp görmedim. Aynı kamplardan bu sınır boyunca 25 tane var. Suriye'de savaş bitene kadar, bu insanların ihtiyaçları kalmayıncaya kadar yardımlarımız milletçe devam edecek. Biz de Türk Kızılayı olarak devletimizin yanında yardımcı rol oynamaya devam edeceğiz. Bu bakımdan bu kampları idare eden Malatya Valiliğine, AFAD yetkililerine ve Kızılay yetkililerine, burada yardımcı olan Malatya Belediyemize teşekkürü bir borç biliyorum."
Konuşmaların ardından, bölge kan merkezinin açılışına katkılarından dolayı AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın aralarında bulunduğu bazı kişilere plaket verildi. Daha sonra, merkezin açılışı yapıldı.
Türk Kızılayı Merter Şubesi Başkanı Ercan Tan, merkeze ilk kan bağışını yaptı. Açılış törenine, Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER