ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 11:13

Türk Kızılayı 341 bin kişinin yardımına koştu


Türk Kızılayı, yurt genelinde geçen yıl deprem, sel, yangın, heyelan ve diğer afetlerden zarar gören toplam 341 bin 512 kişiye yardım elini uzattı.
    
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye sınırında Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) organize ettiği kamplardaki 170 bine yakın kişiye hizmet sunduklarını söyledi.
     Çadır ve konteyner kentlerde, gıda ve barınmayla ilgili üzerlerine düşeni görevi yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Akar, şöyle devam etti:
     ''Bangladeş'te, Somali'de, Gazze'de, Kırgızistan'da varız. Olay bundan ibaret değil. Yurt içinde de afetlere müdahale ediyoruz. Yer kayması, küçük depremler, seller oluyor. Türk Kızılayı olarak bütün bunlara da müdahale ediyoruz. Geçen yıl 130'un üzerinde afete müdahale ettik. Sessiz, sedasız. Basına dahi yansımadı. Çalışmalarımız zamanla sınırlı değil. Yılın 365 günü Kızılaycılar, ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmıyor.''
     Akar, 2012'de yurt içinde gerçekleşen deprem, sel, yangın, kar yağışı, heyelan ve diğer afetlere müdahale eden ekiplerin, 341 bin 512 kişiye yardım elini uzattığını bildirdi.
    
''Yangınların hiçbiri Kızılay çadırlarında çıkmıyor''-
    
     Van depremlerinde çadır ve barınma sistemi kapasitelerini sıfırladıklarını dile getiren Akar, depolarında şu anda 90 bine yakın çadır bulunduğunu ve bunların hazır halde bekletildiğini anlattı.
     Akar, depolarındaki çadır sayısını 120 bine çıkarmayı hedeflediklerine işaret ederek, şöyle devam etti:
     ''Çadır fabrikalarımızda üretimler devam ediyor. Hem Etimesgut'ta hem Erzincan'da üretimler sürüyor. Çadırlarımızın hepsi keçe astarlı, ısı ve ses izolasyonuna sahip, yanmazlık özellikleri var.
     Mesela, Suriye sınırındaki kamplarda sık sık yangın haberleri çıkıyor. Yangınların hiçbiri Kızılay çadırlarında çıkmıyor. Çünkü Kızılay çadırları, yangına karşı yanmazlık maddesi emdirilmiş malzemelerden üretilmektedir. Yananlar, plastik, naylon esaslı çadırlardır. Çok kolay yanarlar. Yanan çadır aşağıya doğru akar ve altındakileri dağlar. Türk Kızılayı'nın çadırları da çok zorlarsanız tabii ki yanar. Ama bu yanmadan dolayı içindeki kimse ölmez.''
    
     -Yurt içi afet müdahale faaliyetleri-
    
     Türk Kızılayı, geçen yıl 4 depreme müdahale ederken, bu kapsamda 297 bin 135 afetzedenin acil barınma ve beslenme ihtiyacı karşılandı.
     Türkiye'de meydana gelen 12 selde 6 bin 371, 11 heyelanda bin 623, 51 yangında 7 bin 225 afetzedenin yardımına koşan Türk Kızılayı, yoğun kar yağışından etkilenen 2 bin 785 kişinin de ihtiyaçlarını karşıladı.
     Yurt içinde afetlerden etkilenen 341 bin 512 kişiye, 53 bin 475 çadır, 217 bin 747 battaniye, 76 bin 6 kumanya, 37 bin 755 gıda kolisi, 3 milyon 310 bin 195 sıcak yemek ve 3 milyon 183 bin 538 ekmek ulaştırılırken, afetzedelere 3 bin 794 Mevlana evi ve 2 bin konteyner desteği de verildi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER