ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 14:50

Türk Keneşi’nden Bursa çıkarması


Türk Keneşi (Konsey). Eskişehir’in 2013 yılı Türk dünyası kültür başkenti olmasından dolayı altıncı toplantısını burada yaptı. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın birlikteliğiyle oluşturulan Türk Keneşi'nde Türkiye’yi, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen temsil etti.

Eskişehir’in ardından Bursa’yı ziyaret eden Türk Keneşi Aksakallılar heyetinde, Konsey Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akıncı ile Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’dan temsilciler yer aldı. Heyetin Bursa ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen’i, Başdanışman Murat Yılmaz temsil etti. Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta’nın rehberliğinde Bursa’nın tarihî, turistik ve kültürel yerlerini gezen heyet üyeleri, buralarla ilgili hayranlıklarını ifade etti.

Geziden sonras Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Türk Keneşi'ne akşam yemeği verdi. Yemekte konuşan Karaloğlu, “Bursa, Osmanlı’nın kuruluş başşehridir. Osmanlı’nın beylikten devlete, devletten imparatorluğa geçtiği başkenttir. Bursa aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda da Mudanya Ateşkes Antlaşması ile çok önemli bir rol oynamıştır. Onun için biz deriz ki Bursa, kuruluştan kurtuluşa bu milletin kaderinde çok önemli rol oynamıştır. Türk dünyası için bu kadar çok şey ifade eden bir şehirde bugün Aksakallılar heyetini ağırlamaktan büyük bir onur duyduğumu ifade edeyim. İnşallah sizin yapacağınız çalışmalar, alacağınız kararlar, tavsiye kararları Türk dünyasındaki ilişkilerin gelişmesine ciddi katkı sunar.” dedi.

Genel Sekreter Akıncı ise şunları söyledi: “Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’dır ve Osmanlı İmparatorluğu, Türklerin kurduğu en büyük olmasa bile en kalıcı imparatorluktur. Burada çeşitli Türk kabilelerini devletler halinde temsil ediyoruz. Kırgızlar var, Kazaklar var, Azerbaycanlılar var aramızda. Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunda bütün bu halkların ataları yer aldı, hattâ Kırgızların şehitliği var İznik yakınlarında. Kılıçarslan, İznik’i alırken Kırgız askerlerinden de yararlanmış. Bütün bu olaylar Bursa etrafında olmuştur, o bakımdan bizim Bursa’da toplanmamızın büyük bir anlamı vardır. Sayın Valimiz'e, lütfedip vakit ayırdığı için heyet adına teşekkür ediyorum.”

Yemekten sonra Vali Karaloğlu, Akıncı’ya İznik çinisi hediye etti. Akıncı ise Karaloğlu’na Türk Keneşi rozeti ve Türk dünyasını temsil eden ay yıldızlı mavi bayrak takdim etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER