ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 18:55

"Türk kanallarında şiddet içerikli çok yayın var"

"Türk kanallarında şiddet içerikli çok yayın var"


Alman pedagog Petra Ottmann, Türk televizyon kanallarında şiddet içerikli çok sayıda dizi ve program bulunduğunu, bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Antalya'nın Manavgat ilçesi Sorgun Mahallesi'nde, 8 yıldır yerleşik yaşayan Alman Pedagog Ottmann, dizilerdeki şiddet figürlerinin yetişme çağındaki çocukların ruh sağlığı için zararlı olduğunu bildirdi. Almanya'da televizyon kanallarında şiddet içerikli dizi, film ve çizgi filmlerin yasak olduğunu anlatan Ottmann, toplumdaki şiddet olaylarının önüne geçmenin yolunun, televizyon kanallarındaki şiddetin önüne geçmeye bağlı olduğunu kaydetti.

Şiddet görüntülerinin, 0-6 yaş grubundaki çocukların belleğinde kötü iz bırakacağını belirten Ottmann, ailelerin, çocuklarının bilgisayar başında hangi oyunları oynadığını sıkı kontrol yapmasının, ruh ve beden sağlıkları açısından önemli olduğunu söyledi. Ottmann, "Türkiye'de televizyon kanallarında çok yoğun şiddet görüntüleri var. Bu görüntüler, çocukların ruh dünyasını karartır. Şiddet gören çocuk büyüyünce karşısındaki insana şiddet uygulayacaktır. Türk kanallarında yayınlanan her program, çocukların ruh ve beden sağlığına yararlı mı zararlı diye bir süzgeçten geçirilmeli. Almanya'da televizyon kanalları şiddet içerikli ve çocukların ruh ve beden sağlığını bozacak bir diziyi yayınlayamaz. Böyle bir yayına zaten Alman toplumu izin vermez. Alman toplumu, televizyonu bir okul görüyor." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER