ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Şubat 2020 Cumartesi 03:55

Türk halkı öfke kusuyor!

Türk halkı öfke kusuyor!

Şemdinli'de vefat eden askerlerin toprağı kurumadan İzmir'den gelen şehit haberi Türk vatandaşı için son damla oldu


Naime GÜNDÜZ'ün haberi...

Şemdinli'de süren çatışmaların ardından İzmir Foça'dan gelen haber Türkiye'de milliyetçilik duygularında patlama yarattı.

Hakkari Şemdinli’de sekiz şehidimizin toprağı kurumadan meydana gelen yeni saldırı üzerine twitter’da Türkiye gündemi oldu. "Atatürk'ün Askerleriyiz Gerekirse Biz Hallederiz" ve #BasbakanlikYanGelipYatmaYeriDegil en çok yorum yapılan başlıklar oldu. İddialı başlıklara bir kısım tepki gösterirken bir kısımda başlıkları destekledi. Tartışmanın çıktığı yer ise duyguların sadece bilgisayar başından gösterilmesi oldu.Ayrıca twittlerde AK Parti hükümetine karşı tepkilerin artması dikkat çekti.

Twitter'daki konuşmaları, Psikiyatrisi Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın twitter’da gençlerin konuşmalarını “heyecan” olarak değerlendirdi. Konuşmasında, “Gençlerde akıldan çok heyecan ön plandadır. Bu dönemdeki kimseler tepkilerine göre karar verir. İnsanın 30’una kadar milliyetçiliği doğal ama 30’dan sonra savaş isteyen bir düşünce olmaz. Gelişen insanın kendi milletini sevmesi güzel ama ırkçı olması ve savaş istemesi son derece sakıncalıdır. Toplumdaki adalet duygusuna bu milliyetçilik zarar veriyor. Bu konu da yapılan bir deney var. Yedi kişilik bir anaokulunda sınıfta bir gün herkese eşit sayıda janjanlı çikolatalar veriliyor. İkinci gün kişilere farklı sayıda veriliyor kavga çıkıyor. Çünkü fırsat eşitliği yok. İnsanın eşitlik tanımı veya hakkaniyet duygusunun insanda genetik bir karşılığı mı var araştırılıyor. Siyasi avantajı olanlar (savaşta oyları artacak olan) bunu isteyebilir. Cenaze satıcısının “insan ölsün mal satayım” demesi gibi haksız bir kazançtır.KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER