ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 11:01

Türk halkı haberden çok müzik dinliyor


Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilk kez yayınladığı Radyo ve Televizyon Kurum İstatistikleri'ne (RTKİ) göre, 2011 yılında bin 125 radyo ve televizyon kurumu faaliyet gösterdi. 2011 yılındaki 9 milyon 33 bin 649 saat olan yayın saatinin yüzde 58,9'u müzik yayını olarak gerçekleşti. Bu yayın kurumlarının yüzde 88,9'u karasal ortamda, yüzde 11,1'i ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar oldu.

        KARASAL ORTAMIN YÜZDE 79,4'Ü RADYO YAYINCISI

        Sektörde faaliyet gösteren kurumlardan karasal ortamda yayın yapanların yüzde 79,4'ü radyo yayıncılığı yaptı. Bu yayın kurumlarının yüzde 11,1'i televizyon yayıncılığı, yüzde 9,5'i radyo ve televizyon yayıncılığı yaptı. Yerel yayın yapan kurumlar, karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 88’ini oluşturdu.
Karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 7,3'ünü bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 4,7'sini ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu.

        TOPLAM İSTİHDAMIN YÜZDE 62'Sİ KARASAL ORTAMDA UYDU YAYINI YAPAN KURUMLARDA

        Toplam istihdamın yüzde 62'sini karasal ortamda ulusal yayın yapan yayın kurumları oluşturdu. Radyo ve televizyon kurumlarında 2011 yılında çalışanların yüzde 21'i yerel yayın yapan kurumlarda, yüzde 4,8'i bölgesel yayın yapan kurumlarda çalıştı. Sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumların toplam istihdamdaki payı ise yüzde 12,2 oldu. Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam istihdamın yüzde 84,8’i televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde yer aldı.

        KATMA DEĞERDE KARASAL ORTAM AĞIRLIĞI

        Gerçekleştirilen toplam katma değerin yüzde 94,6'sını karasal ortamda ulusal yayın yapan yayın kurumları oluşturdu. Radyo ve televizyon kurumlarındaki toplam katma değerin yüzde 0,9'unu karasal ortamda bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 0,8'ini karasal ortamda yerel yayın yapan kurumlar oluşturdu. Katma değerin yüzde 3,7'si ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar tarafından gerçekleştirildi. Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam katma değerin yüzde 97,3'ü televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde gerçekleşti.

        KARASAL ORTAMDA 9 MİLYON SAATİ AŞKIN YAYIN YAPILDI

        Karasal ortamda yayın kurumların 2011 yılı yayın süresi 9 milyon 33 bin 649 saat oldu. Toplam yayın saatinin yüzde 72,9'unu radyo yayıncılığı, yüzde 17,4'ünü radyo ve televizyon yayıncılığı, yüzde 9,7'sini televizyon yayıncılığı oluşturdu. Toplam yayın süresinin yüzde 97,7'sinde yerli yapım programlar yayınlandı.
Yerli yapım programların toplam yayınlanma süresinin yüzde 73,1'i radyoda, yüzde 9,6'sı televizyonda gerçekleşti.

        YAYIN SAATİNİN YÜZDE 58,9'U MÜZİK

        Yayın saatinin yüzde 58,9'u müzik yayını olarak gerçekleşti. İkinci sırada yüzde 9,3 ile reklamlar, üçüncü sırada ise yüzde 7,1 ile haberler yer aldı.

        RTKİ İSTATİSTİKLERİNİN HAZIRLANMASI

        Radyo ve Televizyon Kurum İstatistikleri (RTKİ) yıllık olarak tamsayım yöntemi ile 1995 yılından itibaren yayımlanıyor. Veriler 2002 yılından itibaren Avrupa Birliği (AB) mevzuatları dikkate alınarak derleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) internet sayfasında İstatistiksel tablolar başlığında yer alan radyo ve televizyon yayıncılığı yapan kurumlara ilişkin veriler, ilk defa haber bülteni olarak bu bülten ile yayımlanmaya başladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER