ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2014 Cuma 00:59

Türk Günü Yürüyüşü iptal

Türk Günü Yürüyüşü iptal

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak, bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü ve Balosu'nun, Soma'da yaşanan maden ocağı kazası nedeniyle iptal edildiğini bildirdi.


TADF Başkanı Pak ve yönetim kurulu üyeleri, New York'taki Sheraton Otel'de basın toplantısı düzenledi. Manisa'nın Soma ilçesi'nde yaşanan maden ocağı kazasının ardından yönetim kurulu olarak toplandıklarını belirten Pak, ''Amerika'da faaliyet gösteren 56 derneğin temsilciliğini yapan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) yönetim kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda, 16-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 33. Türk Günü Yürüyüşü ve Balosunu, Manisa'nın Soma ilçesinde vuku bulan, milletçe hepimizin yüreğini kanatan maden ocağı kazası nedeniyle iptal ediyoruz. Federasyon olarak hayatlarını kaybeden maden işçilerimize Allah'tan rahmet diliyoruz ve kederli ailelerinin acılarını paylaşıyoruz'' dedi.

Federasyon olarak yardım kampanyası başlattıklarını da belirten Pak, şunları kaydetti:

''Bu elim olay nedeniyle federasyon olarak yardım kampanyası başlattık. Amerika'da yaşayan Türk toplumunun desteğini bekliyoruz. TADF'ın Facebook sayfasından federasyon banka bilgilerimize ulaşılıp, buraya para yardımında bulunabilirler. Toplanan parayı bu ay sonunda Türkiye'ye yapacağımız ziyarette, kazadan zarar gören ailelere teslim edeceğiz''

Wall Street'te Türk bayrağı önce göndere çekildi, ardından yarıya indirildi

Öte yandan gelenekselleşen Wall Street'teki Bowling Green Park'ta bayrak çekme töreni, bu yıl hüzünlü geçti. Türk Hars Birliği Başkan Yardımcısı ve ''Bowling Green Derneği'' kıdemli üyesi İbrahim Kurtuluş önderliğinde gerçekleşen törende, Soma'da hayatını kaybeden maden işçileri için saygı duruşunda bulunan katılımcılar, daha sonra İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağını göndere çekti. Bayrak daha sonra Türkiye'de yas ilan edilmesi nedeniyle göndere çekilen bayrak yarıya indirildi.

Törene katılan New York Belediyesi Halk Hakları Savunucusu John Mancusu ve Bowling Green Derneği Başkanı Arthur Piccolo, Soma'da yaşanan maden kazasından ötürü duydukları üzüntüyü belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER