ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 13:25

Türk gazeteci serbest

Türk gazeteci serbest

Suriye'de kaybolan gazeteci Aziz Akyavaş serbest kaldı.


Suriye’de Esed bağlı askerler tarafından alıkondukları ileri sürülen 4 gazeteci Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.

Suriye’de gelişen olayları görüntülemek üzere kaçak yollarla Suriye’ye giriş yapan Türk Gazeteci Aziz Akyavaş, ABD’li Gazeteciler Johnandward Karıstra ve Rıchard Harrisansel ve Ürdün’lü Gazeteci Muhammed Jamal Ballus, Esed askerleri tarafından 5 gün gözleri bağlı tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Pasaportlarına el konulan gazeteciler Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Gümrük kapısında güvenlik sorgulamaları tamamlanan 4 gazeteci, daha sonra kapıdan ayrıldı. Çıkışta gazetecilere kısa bir açıklama yapan Aziz Akyavaş, Suriye’de gözaltında tutuldukları süre içerisinde fiziki şiddet görmediklerini, ancak gözleri bağlı olduğu için psikolojik olarak etkilendiklerini aktardı.

Gazeteci Karıstra ise Esed askerleri tarafından gözaltına alındıklarını ve gözlerinin bağlı olduğunu, Aziz Akyavaş’ın yardımlarıyla Türkiye’ye geri dönebildiklerini aktardı.
Gazetecilerin uçakla akşam saatlerinde İstanbul’a gidecekleri öğrenildi.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER