ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 14:03

Türk F-16'larının Rus uçaklarını izlemesi


Türkiye hava sahasına yaklaşan Rus askeri uçaklarının Türk jetleri tarafından izlenmesinin, yürürlükteki uygulamalar çerçevesinde gerçekleştirilen "ihtiyati" bir faaliyet olduğu ve uçuşların "hasmane" bir tutum olarak görülmediği bildirildi.
Son haftalarda Türkiye hava sahasına yaklaşan Rus uçaklarının Türk F-16'larınca izlenmesine ilişkin Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaları değerlendiren diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun uçuşları "uluslararası hukuka uygun bir tatbikat sırasında Türk hava sahasına yaklaşılması üzerine alınan otomatik bir tedbir" olarak nitelendirdiğini hatırlattı. Davutoğlu, durumun bir gerginlik işareti olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söylemişti.
Türkiye açısından bu çerçevenin dışında yeni bir durum bulunmadığını vurgulayan Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, benzer olayların daha önce de yaşandığına ancak Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sayfasında "Günlük Faaliyetler" başlığı altında kamuoyuyla paylaşılmaya kısa bir süre önce başlandığına işaret etti ve sınırlara yakın uçuşlar gerçekleşmesi halinde Türk uçaklarının önleyici, ihtiyati paralel uçuşlar yapmasının normal bir eylem olduğunun altını çizdi.
Rus uçaklarının bölgede uçmasının önünde herhangi bir engel bulunmadığını ve uçuşlar sırasında Türk hava sahasının ihlal edilmediğini belirten yetkili, "Türkiye açısından sakıncası olan bir durum değil. Türkiye, bu tür uçuşları hiçbir şekilde hasmane bir uçuş olarak görmüyor. Sadece kendi angajman ve yürürlükteki kurallarımız çerçevesinde hava sahamıza paralel hangi uçuş olursa olsun bizim uçaklarımızın da kalkıp paralel uçuş yapması gibi ihtiyati bir tedbirimiz var" değerlendirmesinde bulundu.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Rus askeri uçaklarına Karadeniz'de önleme yapıldığına ilişkin haberlere ilişkin değerlendirmesinde, "Rusya'nın daha önce de Karadeniz'deki bazı hava tatbikatlarında, uluslararası hukuka uygun ve uluslararası sınırlar içinde yapılan tatbikatlarda, bazen rutin bir şekilde bizim hava sahamıza yaklaşıldığında otomatik tedbirler alınıyor. Yani bunun herhangi bir gerginlik işareti olarak değerlendirilmemesi iktiza eder" ifadesini kullanmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER