ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 18:51

Türk Eğitim-Sen’den AK Parti'ye siyah çelenk

Türk Eğitim-Senden AK Partiye siyah çelenk


Türk Eğitim-Sen, hükümetin, Milli Eğitim Temel Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul etmesini, Kırıkkale AK Parti binasına siyah çelenk koyarak protesto etti.

Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Temsilcisi Yücel Karabacak, uygulamaya konulan yasa tasarısının çok tehlikeli olduğunu anlatmasına, komisyonda sakıncaların bir bir dile getirilmesine ve değiştirilmesi gereken hususlar gündeme taşınmasına rağmen, hükümetin yine bildiğini okuduğunu ifade etti. Karabacak, “4 yılını dolduran okul yöneticilerinin görevlerinin sona erdirilmesi, okul yöneticilerinin kaderinin valilerin, il milli eğitim müdürlerinin iki dudağı arasına bırakılması, okul yöneticilerinin atanmasında siyasi partilerin yöneticilerinin etkili olması, iki yıl önce değiştirilen MEB merkez teşkilatının yeniden değiştirilmesi, stajyer öğretmenlere getirilen uygulamalar ile AK Parti iktidarının kendi yandaşlarını öğretmen olarak atamasının önünün açılması, eğitimde korkunun hâkim kılınması, okulların siyasallaştırılması, sindirilmiş, baskılanmış, ezilmiş eğitimci ordusunun yaratılması, bakanlık teftiş kuruluna düşmanca yaklaşımlarda bulunulması, il eğitim denetmenlerinin taleplerinin karşılanmaması ve insanların sosyal statülerinin ellerinden alınması gibi asla kabul edemeyeceğimiz birçok hususu barındıran bu yasa tasarısını şiddetle ve nefretle kınıyoruz.” dedi.

SÖZLÜ SINAV TORPİLİ

Eğitim fakültesini kazanmanın ne kadar zor olduğunu ifade eden Karabacak, “Tasarıyla eğitim fakültelerinden mezun olanların artık KPSS'de yeterli puan alması yeterli olmayacaktır. KPSS'den yeterli puan alanlar, performans değerlendirmesinde başarılı olursa bir yılın sonunda yazılı veya sözlü sınava girmeye hak kazanacaktır. Peki performansı kim, neye göre ölçecektir? Bu durumda yandaş ve arkası sağlam olanlar, siyasi görüşü AK Parti ile uyuşanlar mı öğretmen yapılacaktır. Öte yandan, sözlü sınav ne anlama gelmektedir? Sözlü sınav, akılla ve izanla açıklanabilecek bir şey asla değildir. Herkes bilmektedir ki sözlü sınav torpildir.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER