ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 14:14

Türk dünyası medyası Eskişehir'de buluştu


Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve 26 ülkeden yaklaşık 230 medya çalışanının katıldığı, "Türk Dünyası Medya Buluşmaları" başladı.
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) iş birliğiyle bir otelde gerçekleştirilen etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, organizasyona ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Etkinliğin amacının "medya mensuplarının buluşması ve kaynaşması" olduğuna dikkati çeken Tuna, "Bunu sağlamamız gerekiyor. Buradan yapılacak konuşmalar, verilecek mesajlar önemli ama daha çok sizin bir arada olmanız, meselelerinizi konuşmanız, çözüm aramanız ve ortak bir platform kurulması için fikir birliğine varmanız daha önemlidir" dedi.
"Türk Dünyası Kültür Başkentliği'nin temel düşüncesi 'dilde birlik, fikirde birlik, işte birlik', bunu sağlamak için gece gündüz çalışıyoruz" diyen Tuna, şunları kaydetti:
"Medya birleşirse, halklar da birleşir. Sizler, ortak bir platform altında birleşebilirseniz, birbirinizle bilgi alışverişi yapıp, ortak bir tavır geliştirebilirseniz eminim ki bu bizim halklarımızın birleşmesinde çok önemli bir rol oynar. İnsanlarımız daha iyi ve daha hızlı bir şekilde kaynaşır ama sizlerin arasında ayrılık olursa, insanların bir araya gelmesi de mümkün olmaz, çok daha zorlaşır. Bunun farkındasınızdır diye düşünüyorum."
Tuna, düzenlenen programa 26 ülkeden 230 civarında medya çalışanının katıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:
"Bundan sonraki yıllarda da medyayı bir araya getirecek, birçok organizasyonu hep birlikte yapacağız. Amacımız ülkelerimiz arasında iş birliğinin, muhabbetin, sevginin artması, ilişkilerimizin güçlenmesi, bu vesileyle dünya barışına, huzuruna katkı sağlamak, insanlar arasında sevginin, saygının hakim olması, çocuklarımızın daha iyi bir dünyada mutlu yaşamaları, Türk dünyası ülkeleri arasında öncelikle, bundan sonra daha da artan bir şekilde ilişkilerin güçlenmesidir. Bunun için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz "
Türkvizyon finalinin yarın yapılacağını anımsatan Tuna, medya buluşmaları ve yarışmanın verimli geçmesi temennisinde bulundu.
Daha sonra konuk medya çalışanları söz alarak, Türk dünyasındaki meslektaşlarıyla bir araya gelmekten ve Eskişehir'de bulunmaktan duydukları memnuniyeti aktardı.
İki gün sürecek olan Türk Dünyası Medya Buluşmaları bugün "Katılımcı Medyayı Bilgilendirme Çalıştayı"yla devam edecek. 21 Aralık'ta ise "Türk Dünyası Medya Buluşmaları Konferansı", çalıştayın sonuç bildirgesinin açıklanması ve katılımcı sertifkalarının verilmesiyle sona erecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER