ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mayıs 2014 Cumartesi 13:23

Türk Donanması kapılarını Güney Afrika halkına açtı

Türk Donanması kapılarını Güney Afrika halkına açtı

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 148 yıl aradan sonra tekrar geldiği Güney Afrika Cumhuriyeti Cape Town’da büyük bir ilgiyle karşılandı.


Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 148 yıl aradan sonra tekrar geldiği Güney Afrika Cumhuriyeti Cape Town’da büyük bir ilgiyle karşılandı. Limanda vatandaşların ziyaretine açılan gemiler, büyük beğeni topladı.

Afrika ülkeleri ile ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla 52 gün önce Gölcük’ten yola çıkan Barbaros Türk Deniz Grubu Güney Afrika Cumhuriyeti’ne geldi. Daha önce 1866 yılında Osmanlı Donanması’na ait 2 Korveti’in ziyaretinin arından 148 yıl sonra ilk defa gerçekleşen seferde, Milgem Projesi ürünü Milli Gemi TCG Heybeliada Korveti (F-511), TCG Gediz Firkateyni (F-495), TCG Oruçreis Firkateyni (F-245) ve TCG Yarbay Kudret Güngör (A-595) lojistik gemileri görev alıyor.

Cape Town ziyareti kapsamında görevde bulunan gemiler halkın ziyaretine açıldı. Uzman personel eşliğinde gemiyi gezen vatandaşlar, yapılan çalışmalar ve faaliyetler hakkına bilgi aldı. Vatandaşlara ayrıca, Türk Donanması'nın 148 yıl önce bu topraklara geldiği ve yapmış olduğu katkılar da anlatıldı. Gemide bulunan silahlar ve son teknoloji ürünler vatandaşlar tarafından büyük beğeni topluyor. Ayrıca ilk Milli Savaş Gemisi olan TCG Heybeliada da vatandaşlar ve yabanca askeri temsilciler tarafından ilgiyle geziliyor.

Gemiyi gezen yerli ve yabancı vatandaşlar da gördükleri ilgiden ve gemilerin Cape Town’a gelmesinden büyük memnuniyet duyuyor. 6 yıl önce Cape Town’a yerleşen ve restoran işleten Ali Fuat Müderrisoğlu, Türk gemilerinin gelmesinden büyük bir onur ve gurur duyduklarını ifade etti.

Gemiyi gezen vatandaşlar da, “Türk savaş gemilerinin Cape Town’a 148 yıl sonra ikinci ziyareti. Bu açıdan çok gururlu ve memnunuz. Biz Güney Afrika’da yaşayan Türkler olarak hepimizin gurur duyduğu bir olaydır.” şeklinde konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER