ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 16:59

"Türk Devletleri Birliği" kurulması düşüncesi


Azerbaycan'da, "Türk Devletleri Birliği" düşüncesinin müzakere edildiği toplantı düzenlendi.
Milletvekili Cavanşir Feyziyev'in yazdığı "Türk Devletleri Birliği, Küresel Entegrasyonun Avrasya Modeli" kitabının tanıtımı kapsamında düzenlenen toplantıya, Azerbaycan Basın Konseyi Başkanı Eflatun Amaşov, Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü Başkanı Milletvekili Prof. Dr. Yakup Mahmudov, Vatandaş Hemreyliyi Partisi Genel Başkanı Milletvekili Sabir Rüstemhanlı, Atatürk Merkezi Başkanı Milletvekili Nizami Caferov, Türkiye'nin eski Dışişleri Bakanı ve eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin, akademisyenler, gazeteciler ile davetliler katıldı.
Toplantıda konuşan Prof. Dr. Yakup Mahmudov, Feyziyev'in çok önemli bilimsel bir esere imza attığını belirterek, Türk devletleri arasında birliğin kurulmasına yönelik yapılan tüm çalışmaların desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Geçmişte ve günümüzde İslam ve Türk dünyası aleyhine çeşitli faaliyetlerin yürütüldüğü ve Türklerin parçalandığını vurgulayan Mahmudov, artık bir birliktelik kurarak güçlerin birleştirilmesi gerektiğini kaydetti.
Türk devletlerinin Rus Avrasyacılığı ve Avrupa Birliği arasında seçim yapmak durumunda bırakıldığına dikkati çeken Mahmudov, Türk dünyası için en iyi birliktelik modelinin "Türk Devletleri Birliği" olacağını söyleyerek, "Bu hayalimizin gerçekleşmesi için çok çalışmalıyız" dedi.
- "Bir model üzerinde düşünmemiz lazım"
Eski Dışişleri Bakanı ve eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin de Sovyetler Birliği'nin parçalandığı ve isimlerini daha önce sadece haritadan görebildikleri Türk devletlerinin bağımsızlıklarını kazandığı bir dönemde bakanlık yaptığını anımsattı.
Hayatındaki en gururlu günün, 1992 yılında New York'ta yapılan BM Genel Kurul toplantısında Türkiye bayrağının yanında beş yeni Türk cumhuriyetinin de bayrağını gördüğü gün olduğunu vurgulayan Çetin, şöyle devam etti:
"Her birlik Avrupa Birliği gibi olmaya bilir. Koşulların ve tarihsel sürecin getirdiği gerçeklerden faydalanarak ortaya birtakım yeni buluşlar konulabilir. Hepimizin Türk Dünyasını bir arada tutabilecek bir model üzerinde düşünmemiz lazım. Herşeye rağmen kötümser değilim. Bağımsızlıktan henüz 22 yıl geçti. Bu süre sonrasında bunları konuşmamız bile başarıdır. Dünyanın ilk bağımsız ve laik devletini 1918'de Azerbaycanlılar kurdu. Bu bakımdan Azerbaycan'a görev düşüyor. Azerbaycan'ın düşünür ve siyasetçilerinin bu konuda öncülük yapacaklarına inanıyorum."
Vatandaş Hemreyliyi Partisi Başkanı Milletvekili Sabir Rüstemhanlı Avrasya bölgesinde iki birliktelik düşüncesinin olduğunu söyleyerek bunlardan birinin Rus Avrasyacılığı , diğerinin ise Türk Avrasyacılığı olduğunu söyledi.
Rus Avrasyacılığı düşüncesinin doğru olmadığını ifade eden Rüstemhanlı, "Volga nehrinden doğuya doğru tüm topraklar eski Türk topraklardır. Rusya'nın Avrasya demesi komiktir. Avrasyacılık Slav ve Türk birlikteliği ile olabilir. Fakat Türk'ün Avrasyası var, bir tarafı Çin seddi, bir tarafı Avrupa'nın ortalarıdır. Hedefimiz Türk Devletleri Birliği olmalıdır. Çocuklarımıza bu konuyu aşılamalıyız. Avrupa hayranlığından vazgeçmeliyiz" dedi.
- "Birliktelik için ortam sağlandı"
Toplantı sonrası AA'ya açıklama yapan Cavanşir Feyziyev, Türk Devletleri Birliği düşüncesinin temelinde Azerbaycan ve Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkisinin bulunduğunu ifade etti.
Geçtiğimiz yüzyılın başlarında Azerbaycan'ın, Türk Dünyasının Avrupa'sı diye tanımlandırıldığını söyleyen Feyziyev, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda da Ahmet Ağaoğlu, Ali Bey Hüseyinzade gibi Azerbaycanlı düşünür ve siyasetçilerin yer aldığını kaydetti.
Daha sonraki süreçte Türk devletlerinin bir birinden ayrı düştüğünü belirten Feyziyev, şunları söyledi:
"70 yıl sonra Türk devletleri bağımsız oldu ve birliktelik için ortam sağlandı. Türk devletlerinin diğer birliklere katılmasını doğru bulmuyorum. Diğer birlikler, Türk Dünyası için fayda getirmeyecektir. Bizim için en faydalı birliktelik Türk Devletlerinin kuracağı birlik olacaktır. Bunu söylerken üniter bir yapıdan bahsetmiyoruz. Bağımsız devletlerin kuracağı güçlü müttefiklikten bahsediyoruz. Türk Devletleri bu konuda tüm girişimleri yapmalı ve çabalarını artırmalıdır."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER