ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 23:47

Türk Bayrağı masa örtüsü olur mu?

Türk Bayrağı masa örtüsü olur mu?

Bakan Nabi Avcı'nın, masa örtüsü yapılmış Türk Bayrağı hakkındaki tepkisi sosyal medyanın gücünü bir kez daha ortaya koydu...


Ömer ÇAMOĞLU-YAZETE.COM

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı bir toplantıda önündeki masaya Türk Bayrağı örtüldüğünü gördü, isyan etti. 

Masadan bayrağın kaldırılması talimatını vermeyen Bakan Avcı, böyle bir talimatın kamuoyunda çarpıtılacağını şu sözlerle belirtti: "Şimdi ben bayrağı kaldırtsam, basın hemen 'Bakan bayrağı kaldırttı' diye manşet atar"

GAZETE MANŞETİNDEN DEĞİL, SOSYAL MEDYADAN ÇEKİNDİ

Bakan'ın endişesi aslında gazetelerin manşet atması değildi. Asıl endişesi sosyal medyaydı. Zira masa örtüsü olarak kullanılan bayrağı masanın üzerinden kaldırtmasını hiçbir gazete provake edemezdi. Bayrağın masa örtüsü olarak kullanılması zaten Türk Bayrağı Kanunu'na göre yasak. 

T.C. olayında olduğu gibi, sosyal medyada olayın çarpıtılması ve körüklenmesi ise artık çok kolay. Sosyal medya T.C. olayında gücünü gösterdi, hükümet de o olaydan dersini aldı. Ancak başka bir handikap ortaya çıktı. 

10 yıl öncesine kadar, gazeteler ve televizyonlardan çekinirdi hükümetler. Bırakın bakanı, medya patronları, ülkenin Başbakan'ını pijamayla karşılayabilecek güçteydi. Başbakanlar ve bakanlar, "acaba gazeteler yarın ne manşet atacaklar" diye kıvranıp durular, kabuslar görürlerdi. 

BAKAN ZAAF GÖSTERDİ!

Şimdi gazetelerin yerini sosyal medya almış durumda. Ancak bu kez, hükümeti korkutan bir grup gazeteci değil, bizzat halkın kendisi. Bu durum aslında demokrasi adına enfes bir görüntü. Ancak Bakan'ın, haklı olduğu bir konuda çekingen davranması vahim bir zaaf...

Çiçeği burnunda Milli Eğitim Bakanımızın bayrak olayında daha dik durması gerekirdi. Başbakan Erdoğan uluslararası zirvelerde Türk Bayrağı'nı nasıl yerden alıp ceketinin cebine koyuyorsa, Bakan'ın da masa örtüsü yapılmış bayrağı oradan kaldırtması, sonuna kadar da bu davranışını savunması gerekiyordu. Halk her ne kadar tepki gösterse de, devlet otoritesinin güçlü olmasını, doğru bildiği doğruları, tepkileri göğüsleyerek ifa etmesini ister. 

SÖZ OKURLARIMIZDA: SİZCE BAKAN DOĞR MU YAPTI? 

Sosyal medya kadar, haber sitelerindeki okurların yaptığı yorumların da, halkın nabzını ölçmek adına bire bir güvenilir kaynak olarak değerlendirildiğini hatırlatarak sözü okurlarımıza bırakalım. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın masa örtüsü yapılmış Türk Bayrağı karşısında ne yapması gerektiği konusundaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutusuna yazabilirsiniz. 

e-Posta: omercamoglu@yazete.com

Twitter: https://twitter.com/omeryazete

YORUMLARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM KUTUSUNA YAZABİLİRSİNİZ...

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER