ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 00:06

Türk askeri 2014'ten sonra da Afganistan'da kalacak


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Afganistan'da bulunan Türk askerlerinin NATO'nun çekileceği 2014'ten sonra da bu ülkede kalmaya devam edeceğini söyledi.
     Afganistan'ın başkenti Kabil'de temaslarda bulunan Yılmaz, Türk askerinin, NATO kuvvetlerinin çekileceği 2014'ten sonra da Afganistan'da kalmaya devam edeceğini belirtti.
     Kabil programına ilk olarak Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'yi ziyaretle başlayan Yılmaz, daha sonra Afganistan Milli Savunma Bakanı Bismillah Muhammedi ile görüştü.
     Türkiye ile Afganistan arasındaki dostluğa vurgu yapan Yılmaz, Afganistan'ın Türkiye'yi tanıyan ilk devlet olduğunu anımsattı.
     "Türkiye ile Afganistan arasındaki savunma ve işbirliğini arttırmak istiyoruz" diyen Yılmaz, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) bünyesinde faaliyet gösteren Türk askeri birliklerinin olduğunu, ziyareti kapsamında bu birlikleri de ziyaret edeceğini bildirdi.
     Afganistan ile savunma alanındaki ilişkilerin nasıl geliştirilebileceğini konuşacaklarını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:
     "Afganistan'da Cumhurbaşkanı, Savunma Bakanı ve ISAF komutanı ile görüştük. Genel olarak şunu söyledik, 'biz sadece NATO olduğu için Afganistan'da değiliz. Biz 1921'de de buradaydık, 1923'te ve 1928'de de buradaydık'. Ortak kültüre, ortak inanca ve ortak tarihe sahibiz. İki millet birbirine ihtiyacı olduğu anda dostunu yanında görmek ister. İşte Afganlılar bu dönemde Türkiye'yi yanında görmek istiyor. Bunu hem cumhurbaşkanı hem de milli savunma bakanı çok net olarak söylediler. Aynı şekilde ISAF komutanı da 2014'ten sonra Türk askerini yanlarında görmek istediğini çok açık bir şekilde ifade ettiler. Türk askeri şu anda yaptığı gibi 2014'ten sonra da Afganistan'da kalmaya devam edecek. Afgan polisinin ve askerinin eğitimine katkıda bulunuyoruz. Bundan sonra da gerek lojistik gerek sağlık ve gerekse eğitim alanındaki katkılarımız devam edecek" dedi.
    
     Afgan bakan Muhammedi
    
     Afganistan Savunma Bakanı Bismillah Muhammedi ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türk devletine ve halkına teşekkür ederek, "Türk askeri geçtiğimiz 11 yılda Afganistan'da emniyetin tesisi için çok ciddi çaba sarfetti" diye konuştu.
     Milli Savunma Bakanı Yılmaz ile Cumhurbaşkanı Karzai arasında yapılan görüşmede Türk askerinin 2014 sonrasında da Afganistan'da kalmasının görüşüldüğünü aktaran Muhammedi, "NATO kuvvetlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Türk askerinin burada kalması her iki ülke tarafından da olumlu bulundu. Başkanımız dahil herkes Türk askerinin burada kalmasını istiyor" dedi.
    
     Bakan Yılmaz'ın temasları
    
     Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kabil'deki temasları kapsamında Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nü de (ISAF) ziyaret etti. Yılmaz, burada ISAF'ın ABD'li komutanı General Joseph Dunford ile bir süre görüştü.
     Bakan Yıldız ve beraberindeki heyet Kabil'de bulunan Türk lisesini de ziyaret etti. Sivil toplum kuruluşlarının Afganistan'da önemli bir görev yüklendiğini belirten Yılmaz, Türk okullarının bu ülkede binlerce öğrenciye eğitim vererek çok ciddi bir misyonu üstlendiğini söyledi.
     Bakan Yılmaz'ın yarın Kabil'de bulunan Babür Bahçesi'ni ve Türk askerinin kaldığı Kamp Doğan'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER