ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 17:19

Turizmciler, Turizm Haftası etkinliğine ilgisiz kaldı

Turizmciler, Turizm Haftası etkinliğine ilgisiz kaldı


Antalya'nın Manavgat ilçesinde Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında turizm otelcilik okullarının düzenlediği törene turizmciler ilgi göstermedi. Manavgat Stadyumu yan tarafında yapılan Turizm Haftası etkinlikleri sönük geçti. Her yıl binlerce turistin tatil yaptığı Manavgat'ta, törene bir kaç turuzimci katıldı.

Törende konuşan Manavgat Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Yüksel, Türkiye'de toplamda 120 otelcilik ve turizm meslek lisesi bulunduğunu söyledi. Buna karşı yurt genelinde her geçen gün konaklama tesisi yapımına bağlı yatak sayısının arttığına dikkat çeken Yüksel, sektörde nitelikli elaman kazandırılmasının zorlaştırdığını ifade etti. Adeta beş yıldızlı otel cenneti olan Antalya'da konaklama tesisi enflasyonu yaşadığını anlatan Yüksel, Türkiye Otelciler Federasyonu verilerine göre Antalya'da belgeli tesis sayısının 921 olduğunu kaydetti. Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemizde 120 otelcilik ve turizm meslek lisesi var. Okul sayısının yetersiz olması sürekli artan yatak sayısına karşı sektörde nitelikli elaman yetiştirmede yetersiz kalınıyor. İspanya'da toplam beş yıldızlı otel sayısı 155. ülkemizde sadece Antalya'da beş yıldızlı otel sayısı 176. İşte bu noktada eğitilen personel sayısının ne kadar yetersiz olduğu açıkça görülmektedir. Mevcut okulların kalkınma ve gelişmesine ihtiyaç var. Ancak Manavgat yüzlerce 5 yıldızlı otele sahip bir ilçe olmasına rağmen otelcilik ve turizm meslek liseleri yeterince destek göremiyor."

"TURİZM ÖĞRENCİLERİ İLE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ PROTOKOL YAPACAK"

Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu da geçen yıl Antalya'ya gelen 11 milyon turistin 4 milyonunun turizm şehrinde konakladığını söyledi. Bu sene bu rakamın 5 milyona ulaşması için gayret gösterdiklerini belirten Bulgurlu, Manavgat'ın 2 geçim kaynağı bulunduğunu bunun birincisinin turizm, ikincisinin tarım olduğunu ve birbirini besleyen unsur oldukları için birbirinde ayrılamayacağını kaydetti. Bulgurlu, "Deniz, kum ve güneş üçgeni turizmi dünyanın pek çok ülkesinde var. Ülkemiz deni,kum ve güneş turizmi yanı sıra çok zengin tarihi ve kültür mirasına sahip. Ülkemiz ve Antalya adeta açık hava müzesi konumunda. Anadolu insanının misafirperverliği ve turist ağırlamadaki insani değerleri en üst seviyede. Bölgemizde turizm sektörüne nitelikli elaman sağlama ve turizm meslek liselerinde okuyan öğrencilerin okullarını bitirince işsiz kalmaması için turizm sektörü temsilcileriyle protokol imzalayacağız. Bunu başarırsak sektör sürekli nitelikli elaman kazanır." diye konuştu.

Tören sonunda Turizm Haftası'nda şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Emir Osman Bulgurlu, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Murat Koçanlı, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Taşkıran ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Bal ödül verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER