ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 11:51

Turizm bu yıl da Türkiye'nin yüzünü güldürdü


 Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, dünyanın aksine Türkiye'nin yüzünün, bu turizm sezonunda da güldüğünü belirterek, "Artık Türkiye, kıyı turizmi açısından çok iyi biliniyor ama kültür ve özellikle sağlık turizmi açısından da sahip olduğumuz potansiyeli, altyapıyı tamamladıktan sonra turizme daha fazla açacağız" dedi.
Özaslan, AA muhabirine, yılın 8 aylık dönemine ilişkin turizm verilerini değerlendirdi.
Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının, ocak-ağustos döneminde geçen yıla oranla yüzde 10,67 arttığını belirten Özaslan, bu dönemde İsveç, Finlandiya ve Norveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen ziyaretçilerdeki artışların dikkat çektiğini söyledi.
Bu dönemde 24 milyon 89 bin 31 kişinin Türkiye'ye geldiğini bildiren Özaslan, "Yılın 8 aylık döneminde ülkemize gelen 24,08 milyon ziyaretçinin 12,95 milyonu Avrupa'dan, 6,1 milyonunu ise Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden" dedi.
İki bölgeden gelen ziyaretçilerin, Türkiye'ye söz konusu dönemde gelen toplam ziyaretçilerin yaklaşık yüzde 79'unu oluşturduğunu kaydeden Özaslan, "Yabancı ziyaretçi sayısında bu dönemde sağlanan yüzde 10,67'lik artışta BDT ülkelerinden gelenlerin önemli rol oynadığı görülmektedir. Bu dönemde BDT ülkelerinin ziyaretçi sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,97'lik artış kaydedilmiştir. BDT ülkeleri içerisinde Belarus yüzde 44,63, Gürcistan yüzde 34,61, Ukrayna yüzde 19,17, Kazakistan yüzde 13,44 ve Rusya Federasyonu yüzde 5,34 artışta başı çeken ülkeler" diye konuştu.
-Antalya bu sezonda ilk sırada
Özaslan, bu ülkelerden gelen ziyaretçilerin yanı sıra Avrupa'dan ve Asya ülkelerinden gelenlerin de artışa katkıda bulunduğunu dile getirdi.
Ocak-ağustos döneminde gelenlerin en çok giriş yaptıkları sınır kapılarının bağlı olduğu iller sıralamasında ise Antalya'nın yüzde 7,46'lık artış oranı ve 7 milyon 894 bin 633 ziyaretçi sayısıyla ilk sırada yer aldığını bildiren Özaslan, İstanbul'un yüzde 13,25 artış oranı ve 6 milyon 962 bin 870 ziyaretçiyle ikinci, Muğla'nın 0,85'lik artış oranı ve 2 milyon 219 bin 755 ziyaretçiyle üçüncü il olduğunu ifade etti.
-Rusya Fedearsyonu Almanya'yı takipte
Ülkemize söz konusu dönemde en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ise Almanya'nın 3 milyon 339 bin 626 ziyaretçiyle birinci, Rusya Federasyonu'nun 3 milyon 104 bin 869 ziyaretçiyle ikinci, İngiltere'nin de 1 milyon 742 bin 549 ziyaretçiyle üçüncü sırada yer aldığını kaydeden Özaslan, Gürcistan, Bulgaristan, Hollanda, Suriye, İran, Fransa ve Ukrayna'nın da ilk 10'a girdiğini vurguladı.
-Kuzey Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye ilgisi artıyor
Özaslan, İsveç, Finlandiya ve Norveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinden de Türkiye'ye ilgi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"İsveç'ten gelen ziyaretçi sayısında yüzde 15,17, Finlandiya'dan gelen ziyaretçi sayısında yüzde 16,93 ve Norveç'ten gelen ziyaretçi sayısında ise yüzde 8,55 oranında artışlar sağlanmıştır. Dünya Turizm Örgütünün son yayımladığı barometreyle de bizim Avrupa ülkelerinin 2 katı büyüdüğümüz ortaya koyuldu. Evet artık Türkiye, kıyı turizmi açısından çok iyi biliniyor ama kültür ve özellikle sağlık turizmi açısından da sahip olduğumuz potansiyeli, altyapıyı tamamladıktan sonra turizme daha fazla açacağız."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER