ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:10

Turhallı işadamları Nijerya gezisinden mutlu döndü

Turhallı işadamları Nijerya gezisinden mutlu döndü


Tokat'ın Turhal Sanayici ve İşadamları Derneği (TUSİAD) üyeleri, Nijerya’ya düzenledikleri 7 günlük kültür ve iş gezisinden döndü. İşadamları, gezinin çok verimli ve zevkli geçtiğini söyledi.

Türkiye ile Nijerya arasında ticareti geliştirmek, sosyal ve kültürel bağı güçlendirmek amacıyla gezi düzenlediklerini belirten işadamları, Nijeryalı işadamları ile birçok iş görüşmesi yaptıklarını açıkladı. TUSİAD heyeti, görüşmeler sonrası Nijerya’nın gelecekteki en önemli sağlık hizmeti olarak gösterilen Nizamiye Hospitol Türk Hastanesinde incelemelerde bulundu. Abuja’nın Kalkınma Ajansı ile görüşerek oradan yatırımlar hakkında geniş bilgiler alınmasının ardından, Kaduna ve Kano şehirlerine ziyaret gerçekleştirildi. Kano şehrindeki Nijeryalı iş adamları ile görüşen TUSİAD’lı işadamları, ardından Türk müteşebbisleri tarafından bin 130 dönümlük arazi içinde kurulan Nil Üniversitesi’ni gezdi.

Amaçlarının ilçedeki ekonomik yapıyı arzu edilen seviyelere çıkararak canlanmasına, gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu dile getiren TUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sami Dinler, gezi süresince, Nijerya’nın Başkenti Abuja, Kano, Kaduna ve Lagos şehirlerini gezme imkanı bulduklarını söyledi. Nijerya’daki iş potansiyelini incelemek, işadamları ile ikili görüşmelerde bulunmak ve ülkenin tarihi dokusunu incelemek için gezi düzenlediklerini anlatan Başkan Sami Dinler, yılın belli günlerinde dernek olarak yurt içi ve yurt dışı geziler düzenlediklerini ifade etti.

Gezinin işadamları için ufuk açıcı olduğunu kaydeden Dinler, gezinin iki ülke insanları arasında birlik ve beraberliği güçlendirdiğini vurguladı. Başkan Dinler, konuşmasına şöyle devam etti: "Dernek olarak yıl içerisinde birçok yurt içi ve yurt dışı geziler düzenliyoruz. Amacımız ilçemizin sosyal, kültürel, ekonomik ve ticari kalkınmasına katkı sağlamaktır. Bir hafta boyunca Nijerya’nın birçok yerini gezme ve görme imkanımız oldu. Herkesin buraları gezip görmesini tavsiye ediyoruz. Bu geziler sayesinde üyelerimiz değişik sektörlere atılmakta ve böylelikle ilçenin kalkınmasına destek olmaktadırlar. Bu tür ekonomik atılımlar da bizleri son derece memnun etmektedir."

Nijerya’ya ilk kez gittiğini belirten Turhallı işadamı Ömer Gezgin, geziden çok etkilendiğini ve herkesin buraları görmesini tavsiye etti. Gezgin, "Nijerya çok ilginç ve güzel bir ülke. Buraları değerlendiren işadamlarımız var. Bana göre ilçemizde bulunan işadamları buraları ziyaret ederek ticaret potansiyelini değerlendirmeli."

Gezi ekibinde bulunan Turhallı işadamı Ahmet Gençler ise "Nijerya’da bulunan eğitimci kardeşlerimizin orada yaptıkları, verdikleri eğitimin kalitesi ve bu eğitim sonunda gördükleri saygı takdire şayan bir hizmettir. Bu çalışmalar bizleri oldukça duygulandırdı. Emeği geçenleri tebrik ediyorum." şeklinde konuştu. Geziye katılan Murat Genç ile Zeki Gürsoy isimli işadamları da bu tür gezilerin kalıcı dostluklar kurduğunu belirterek, geziden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER