ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:24

Turgut Özal, vefatının yıl dönümünde anıldı


Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 20. yılında düzenlenen programla anıldı. Programa katılan Özal dönemi milletvekillerinden Nuri Gökalp, Özal’ın cesur ve imanlı bir kişi olduğunu söyleyerek kendilerine imamlık yaptığını kaydetti.

Eski Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal vefatının 20’inci yıl dönümünde Bağcılar’da düzenlenen bir programla anıldı. Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen programda gazeteci yazar Nazlı Ilıcak ve Ali Bulaç’la 18’inci dönem milletvekili Yrd. Doç. Dr. Nuri Gökalp, Özal’ı ve Özallı yılları anlattı. Prof. Dr. Osman Özsoy’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, Özal’ın insanı yaşamın öznesi olarak kabul ettiğini anlatan Gökalp, aynı zamanda geniş ufuklu ve ileri görüşlü olduğunun da altını çizdi. Özal’ın 1980’li yılarda kullandığı "Biz yapabiliriz" sloganını, ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008 seçimlerinde aynı sloganı "Yes, We can-Evet. Biz yapabiliriz" şeklinde kullandığına dikkat çekti. Eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in Topkapı’daki Anıtmezarı’na nakledilmesi sırasında, Özal’ın Aksaray’daki Muratpaşa Camii’nde kendilerine imamlık yaptığını da anlatan Gökalp, "O suikast girişimin ardından söylediği ‘Allah’ın verdiği ömrü onun izninden başka alacak yoktur’ sözü hala tüylerimizi diken diken ediyor. Grup toplantılarında da bizlere hep, ‘Herkesin bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı var. Tedbir bakımından bizim hatamız olmasın, takdir Allah’ın’ derdi. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

Nazlı Ilıcak da yaptığı konuşmada Özal’ın öldürülmüş olacağı düşüncesinde olmadığını ifade ederken, asıl üzerine gidilmesi gereken meselenin Özal’a Kartal Demiral tarafından düzenlenen suikast girişimi olması gerektiğini söyledi. Ali Bulaç ise Özal’ın din ve vicdan hürriyeti, teşebbüs hürriyeti ve fikir hürriyetinde önemli adımlar attığını anlattı.

Programın ardından Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, panelistlere Tacettin Dergahı’nı gezdirerek bilgi verdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER