ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 21:45

Turgut Özal Tabiat Parkı, Malatya Belediyesi’ne devredildi

Turgut Özal Tabiat Parkı, Malatya Belediyesine devredildi


Malatya’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait Pınarbaşı Mesire Alanı, imzalanan protokolün ardından Malatya Belediyesi’ne devredildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen protokol imza törenine Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Güven katıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, törende yaptığı konuşmada, Pınarbaşı’nda 38.6 hektarlık alanı tabiat parkı olarak düzenlediklerini belirtti. Düzenleme çalışmaları kapsamında 6 milyon TL’lik ödenek kullanıldığını anlatan Deligöz, şöyle devam etti: "Halkımızın yörelerinde bulunan bitki türlerini tanıyarak doğa koruma bilincinin geliştirilmesinin yanı sıra, doğal kaynakların tanıtımı ve korunmasına hizmet etmek amacıyla, şehir merkezine en yakın ve kolaylıkla ulaşılabilecek bir alanda tabiat parklarının kurulması için müdürlüğümüzce çalışma başlatılmıştır. Bu amaçla merkeze 3 kilometre mesafede bulunan Pınarbaşı mevkiinde bulunan 38,69 hektarlık yani yaklaşık 400 dönümlük alan Turgut Özal Tabiat Parkı Olarak tespit edilmiştir. Bakanlığımızca tahsis edilen 6 milyon lira ödenek ile alt yapı, çevre düzenleme, yapı ve tesisler tamamlanmıştır. Tabiat Parkının işletilmesi, alanın güvenliğinin sağlanması, temizliği ve kontrolü için ihtiyaç duyulan yeterli personel ve tecrübe Malatya Belediyesi başkanlığı bünyesinde bulunmaktadır."

Tabiat parkının korunmasında yöre halkı ile yerel kuruluşların söz sahibi olmasının en önemli etken olduğunu vurgulayan Deligöz, "Yine gelişim planında yer alan ve Malatya Belediyesi tarafından yapılacak yaklaşık 8 milyon lira tutarındaki yatırım kapsamında alanın çevre ihatası, kır kahvesi, spor tesisi, otopark ve araç yolu taş kaplama, ağaçlandırma, bina tamiratları, çevre düzenleme yönlendirme ve bilgilendirme tabelaları gibi işler bulunmaktadır. Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya ise tabiat parkının ödeneğinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından karşılandığını belirterek, "Yapılan çalışmalar neticesinde çok güzel bir tesis oldu. Buranın işletilmesi işinin Malatya Belediyesinin alması bu alanın korunması açısından daha iyi olacağı inancındayım." dedi.

Pınarbaşı’nın geçmişten beri Malatyalılar tarafından yoğun olarak kullanıldığını belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, "Burada güzel bir çalışma yapılarak bütün Malatyalıların hafta sonlarını geçirebilecekleri, misafirlerini rahatça ağırlayabilecekleri güzel bir mekan oluştu. Projenin şu ana kadar yarısı tamamlandı. Bundan sonraki süreç içerisinde Malatya Belediyesi olarak imzalayacağımız protokol sonrasında işletilmesi ve bakımı için 8 milyon TL’lik bir yatırımla burayı çok daha güzel yaşanabilir bir tabiat parkına dönüştüreceğiz. Böyle güzel alanlara Malatya halkının sahip çıkması gerekiyor. Bu tür alanların korunması, temiz tutulması için halkımızın çok duyarlı ve titiz olması gerekiyor. Amacımız burayı Malatya’ya yakışan bölgenin en güzel tabiat parklarından biri haline dönüştürmektir. Bunu da inşallah bundan sonraki süreçte Belediye olarak üstleniyoruz. Ben şu ana kadar emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. En kısa sürede Malatyalıların hizmetine açacağız. Güzel bir eseri Malatyamıza kazandırmış olacağız." şeklinde konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER