ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 11:48

Türçe ibadete geçiş için çalışma yapılmış


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan ve Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 28 Şubat İddianamesi'nde, Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) Türkçe ibadete geçişin altyapısının hazırlanması ve uygulanmaya konulması için çalışma başlattığı ortaya çıktı.

İddianamede, ‘İrtica ile mücadelede uygulanacak strateji’ başlıklı 11 sayfadan oluşan belgede, ‘irticai tehditler’ sıralandıktan sonra, irtica ile mücadelenin genel esasları belirleniyor. Belgede, “Uzun Vadeli Tedbirler” başlığı altında, “Türkçe ibadete geçişin altyapısı hazırlanmalı ve uygulanmaya geçilmelidir.” emri veriliyor.

Üçüncü bölümde ise ‘Alınması gereken tedbirler’ kısmında, “Bünyesinde askeri kişilerin de olacağı etkin bir teşkilata acilen ihtiyaç olduğu, irtica ile mücadelede toplum desteği sağlayabilmek için organize bir psikolojik harekat uygulanmasına konu temaların titizlikle seçilerek başlanması, her türlü kurumun etkili denetime tabi tutulması için yeterli denetim ve rapor sisteminin oluşturulması, irticai harekata destek verenlerin cezalandırılması için gerekli yasal tedbirlerin alınması, irtica tehdinin karşılanmasında en önemli ve son hukuksal garanti olan TCK'nın 312’nci maddesinde öngörülen suçun yumuşatılmasına veya unsurların değiştirilmesine yönelik tasarılara kesinlikle müsaade edilmemesi” gerektiği ifade ediliyor. Belgede, “Tüm kurumlarda, tehdidi yok etmek için alınacak tedbirlerde bir anlayış birliği oluşturulmalıdır.” deniliyor. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER